banner47
r

CHP'li Bülbül'den Bakan Pekcan'a 7 soru

CHP'li Bülbül'den Bakan Pekcan'a 7 soru
banner68
banner108

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, esnaf kredilerindeki faiz oranlarının 6 Ocak'tan itibaren yüzde 6'dan yüzde 4,5'e düşürülmesiyle ilgili Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'a soru önergesi verdi. Düzenlemedeni, 06 Ocak 2020 tarihinden önce kredi kullananların yararlanamadığını hatırlatan Bülbül, yapılan düzenleme ile adaletsiz bir durum oluştuğunu savunarak şu soruları yöneltti:

- Ekonomideki yaşanan olumsuzluklar ve içinde bulunduğumuz ekonomik kriz düşünüldüğünde esnaf ve sanatkârların yaşadıkları sıkıntıların bir nebze olsun giderilmesi ve eşitsiz durumun düzeltilmesi için kredi faiz oranı düşürülmeden önce çekilen krediler için bir yapılandırma çalışması yapmayı düşünüyor musunuz?

- Kredi faizlerinin düşürülmesinin yanı sıra esnaf ve sanatkârlar için ne gibi önlemler almayı düşünüyorsunuz?

- Esnaf ve sanatkârların içinde bulundukları zor durumdan kurtulabilmeleri için başka kalemlerde destekleme paketlerine yönelik bir çalışmanız var mı?

- Esnaf ve sanatkârlara verilen kredilerdeki kesintiler yüksek miktardadır. Bu kesinti kalemlerinin yeniden düzenlenmesini düşünüyor musunuz? Esnaf ve sanatkârların başka kamu ve kuruluşlardaki faiz veya hibe desteğinden yararlandığı için bu krediyi kullanamaması söz konusu mudur?

- Eğer söz konusuysa ülkenin içinde bulunduğu ekonomik krizde ekonomimizin canlanması için önemli bir yere sahip olan esnafımızın hibe desteği yanı sıra bu krediyi de kullanmaları için bir çalışma yapılacak mıdır?

- Daha önce ertelenen ya da taksitlendirilen borcu bulunan veya yeniden yapılandırılmış kredi borcu olup geri ödeme süreci devam eden esnaf ve sanatkârlara, borçlarının tamamı bankaya ödenmeden kredi verilmeyeceği doğru mudur?

- Zaten zor şartlar altında ticari hayatını devam ettirmeye çalışan esnaf ve sanatkârların böyle bir kısıtlamaya tabi tutulması önündeki engellerin kaldırılması yönünde bir düzenleme yapmayı düşünüyor musunuz?

“MAĞDURİYETLER ACİLEN GİDERİLSİN”

Konuyla ilgili açıklama yapan Bülbül, ülke genelinde bulunan esnaf odalarından yaşanan mağduriyetlerle ilgili çok sayıda mesaj aldığını belirterek, “Ekonomik krizin ortasındayız ve esnafımız bu durumdan oldukça fazla etkilenmekte. Esnaf almış olduğu krediler ile ayakta kalmaya çalışırken bir taraftan da kredi faizleriyle boğuşuyor. Yapılan düzenleme olumlu karşılansada ortada bir adaletsizlik söz konusu. Bu nedenle acilen bu mağduriyetlerin giderilmesi ve eşitsiz durumun düzeltilmesi gerekmektedir” dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
t.t.
t.t. - 1 yıl Önce

Aydın'da esnafın dükkanı'nın önündeki sergilediği malını kaldır sonra esnaf can çekişiyor diye Ankara'da siyaset yap. Seçimlerden önce kaldırsaydınız ya esnafın önünden mallarını.

SIRADAKİ HABER