banner47

Cemre toprağa düştü

Havalar ısınacak

Cemre toprağa düştü
banner68

Cemrelerin düşmesi havaların günden güne ısınmaya başlamasını müjdeledi. Halk arasında baharı müjdeleyen cemre olayının üçüncüsü bugün toprağa düşerek gerçekleşti. Hıdrellez ve nevruz kutlamaları da cemre düşmesiyle birlikte başlamaktadır.

'Üçüncü cemre ne zaman düşer?' ve 'cemre düştü mü?' gibi sorularına yanıt arayan vatandaşlar, doğayı renklendirecek bu olayın detaylarını araştırmaya başladı. İkinci cemrenin düşmesi ve hava sıcaklıklarının bir nebze de olsa artış göstermesi, birçok vatandaş tarafından heyecanla karşılandı. 

Halk arasında yüz yıllardır devam eden inanışa göre, birinci cemre havaya ikinci cemre ise suya düştü. Üçüncü cemre ise bugün toprağa düştü.

Halk takvimi ve inanışına göre, kasım günlerinin 100. gününden 5 gün sonra cemrelerin düşmeye başlıyor. Cemrenin birer hafta aralıkla havaya, suya ve toprağa düştüğüne inanılıyor. Üç tane olan cemrenin birincisi havaya (19-20 Şubat), ikincisi suya (26-27 Şubat) ve üçüncüsü de (5-6 Mart) toprağa düşer.

CEMRE HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

"Ateş", "kor" anlamına gelen cemrenin her yıl şubat ayı sonunda başlayan takvime göre önce havaya, sonra suya, son olarak da toprağa düştüğü kabul ediliyor. "cemre düşmesi", bahar bayramı nevruzun yaklaştığına da işaret ediyor.

"cemre düşmesi" hayvancılıkla uğraşanlar için soğuk nedeniyle dışarıya çıkartamadıkları hayvanların otlaklara kavuşma zamanının yaklaştığını, tarımla uğraşanlar için de toprağın işlenme dönemine gelindiğini ifade ediyor. Cemre düşmelerinin başlamasıyla birlikte nevruz hazırlıkları başlıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER