banner47
r

Büyük Menderes Havzasında su oranı yüzde 50 azalacak

Türkiye'nin son dönemde yaşadığı ciddi kuraklık tehdidiyle ilgili uyarıda bulunan WWF-Türkiye(Doğal Hayatı Koruma Vakfı), Aydın ilini besleyen Büyük Menderes havzasında su miktarının yüzde 50 düşeceğini açıkladı. 

Büyük Menderes Havzasında su oranı yüzde 50 azalacak
banner68
banner108

WWF Türkiye, iklim değişikliği ve kuraklıkla ilgili tehlike sinyalleri içeren raporunu yayınladı. İklim değişikliğinin de etkisiyle ülkenin su fakiri olma yolunda ilerlediğini, Türkiye için su krizinin kapıda olduğu belirtilen açıklamada, Aydın iline hayat veren Büyük Menderes Havzası ile ilgili tehlikenin boyutuda gözler önüne serildi. 

WWF Türkiye tarafından Aydın ve Büyük Menderes Havzasıyla ilgili yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: 

"WWF- Türkiye, Ege Bölgesi'ne hayat veren Büyük Menderes Nehri'nde kritik seviyeye ulaşan kirliliğin önüne geçmek için su sorununu doğa koruma açısından ele alan bir dönüşüm hareketi yürütüyor. Bugün incirin yüzde 61'i, zeytinin yüzde 28'i ve pamuğun yüzde 14'ü, Büyük Menderes Nehri'nin suladığı Aydın ilinden geliyor. Ancak yıllık 1,7 milyar metreküplük su potansiyeli ile Büyük Menderes, 'su riski taşıyan havza' kategorisinde. Yüzyılın sonuna doğru havza sularının yüzde 50 oranında azalması öngörülüyor. Bunun yanı sıra hızla kirlenen suyun kalitesi de düşüyor. Büyük Menderes Havzası'nda su kaynaklarının korunması ve sürdürülebilir yönetimi için çaba içerisindeyiz" denildi.
 

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2021, 09:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER