banner47

Bayramdan sonra Aydın'da turizm canlanacak

Turizm Bakanı Ersoy'dan kruvaziyer müjdesi

Bayramdan sonra Aydın'da turizm canlanacak
banner68

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, turizm sektörüyle ilgili açıklamalarda bulundu. Bayramdan sonra tatil amaçlı özel izin belgesinin verilmesi ve Kruvaziyer gemilerinin Eylül ayından itibaren turizm canlanacak. Karar Aydın'da sevinçle karşılandı. 

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, turizm sektörüne ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Kruvaziyer gemilerinin Eylül ayında gelmesi bekleniyor diyen Ersoy, "Hedefimiz, haziran ortası itibariyle aşamalı olarak hava trafiğini açmak ve temmuz ayı içinde de yoğunluğunu artırmak. Bayramdan sonra vatandaşlara tatil amaçlı özel izin belgesi verilecek" dedi.

 Bakan Ersoy yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Gemilerin eylül ayında gelmesi bekleniyor"

Tüm dünyada ne zaman seferlere başlanacağı konusunda kruvaziyer şirketlerinin kendi aralarında bir konsensüs oluşturmak amacıyla görüşmelerinin sürdüğünü belirten Bakan Ersoy, "Alınan duyumlara göre gemilerin eylül ayında gelmesi bekleniyor" diye konuştu.

BAYRAM'DAN SONRA TATİL AMAÇLI ÖZEL İZİN BELGESİ VERİLECEK

"İç ve dış turizmin tekrar canlanması için öncelikle havayolu trafiğinin açılması gerekiyor. Bu amaçla, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu ile birlikte hazırlanan Sağlık Sertifikasyon Programları tüm dünyaya örnek olurken, aynı zamanda Dış İşleri Bakanlığımız ile birlikte yürütülen Uluslararası Turizm Diplomasisi sayesinde mevkidaşlarımızla niyet mektupları paylaşıldı. Bayramdan sonra İstanbul'dan çıkışlar için tatil amaçlı özel izin belgesi oluşturulacak. Haziran başı itibariyle geçerli olacak bu izin belgesiyle 3-4 Haziran gibi İzmir yolcu almaya başlar" sözlerine yer verdi.

Tüm sektörü harekete geçirmede hava trafiğinin açılmasının kritik olduğunu vurgulayan Bakan Ersoy, "Hedefimiz, haziran ortası itibariyle aşamalı olarak hava trafiğini açmak ve temmuz ayı içinde de yoğunluğunu artırmak" açıklamasında bulundu.

Restoranlar ile ilgili düzenleme yayınlandı

Restoranlar ile ilgili düzenlemenin bugün yayınlandığını belirten Bakan Ersoy, restoran açılışlarında kapasite açısından bir değerlendirmenin yanlış olacağını, ancak sosyal mesafe kurallarının çok önemli olduğunu ve 1,5 metrelik sosyal mesafe kuralına uyulduğu sürece sorun olmayacağını belirtti. Açılan her işletmede özellikle split klimaların veya klima sistemlerinin değiştirilmesi ya da klimaların çalıştırılmaması suretiyle önlem alınması gerekeceğini sözlerine ekledi. Bu düzenleme kapsamında; konaklama, yeme içme sektörü işletmelerin açıldığı tarihte Bilim Kurulu tavsiyeleri, Sağlık Bakanlığı Genelgeleri dikkate alınarak çalışan ve halk sağlığını en üst seviyede tutan hijyen kurallarını gözeten genelgenin bugün Bakanlık websitesinde yayınlandığını açıklayan Bakan Ersoy, "Çok yoğun süren çalışmaların ardından yayınlanan bu genelge, 'örnek' teşkil edecek nitelikte ve kapsamdadır" ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2020, 08:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER