banner47

Ayşe Özdemir: Hala özür bekliyoruz

‘Omuz krizi’ yeniden gündemde

Ayşe Özdemir: Hala özür bekliyoruz
banner68

CHP Aydın İl Kadın Kolları Başkanı Ayşe Özdemir, ADÜ’nün 2019-2020 Akademik yılı açılış töreninde Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu ile Mustafa Savaş arasında yaşanan ‘omuz krizi’ ile ilgili açıklama yaptı. AK Parti yöneticilerine seslenen Özdemir, “Hala özür bekliyoruz” dedi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Adnan Menderes Üniversitesi 2019-2020 Akademik yılı açılış töreni için kente gelen son Başbakan ve Eski Meclis Başkanı Binali Yıldırım ile tören alanına geçiş sırasında yan yana yürüyen Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu'na AKP Aydın Milletvekili Mustafa Savaş'ın omuz hareketi yaparak Binali Yıldırım'ın yanına geçmeye çalıştığı gözlerden kaçmamıştır.

Bu saygısızlık, başarısı sadece Aydın da değil tüm Türkiye de takdir görmüş Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Özlem Çerçioğlu'na değil aynı zamanda tüm kadınlarımıza yapılmıştır. Yerel seçimler de yarıştığı rakibinin bir anne, bir eş, bir kadın olduğunu maalesef unutmuştur. Bu hareket sayın AKP Milletvekilinin saygısızlığının, nezaketsizliğinin ve kadın düşmanlığının ete kemiğe bürünmüş halidir.”

 “OLAYI DEĞİL, KADINI SAVUNUN”

AK Parti yöneticilerini olayı savunmakla suçlayan Ayşe Özdemir açıklamasına şöyle devam etti:

“AKP İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, mesnetsiz ifadeleriyle yapılan seviyesiz hareketin savunucusu olmuştur.

AKP Aydın Milletvekili Kuvvet Erim yaptığı konuşma da "Ben Mustafa Savaş'ın yerinde olsaydım, o kadına tekme tokat girer, ayağımın altına alırdım. Dua etsin orada ben yoktum." ifadesini de kullanmıştır.

Kadına yönelik yapılan fiziksel ve sözlü şiddetin her platform da ve sürekli olarak yapılması nerdeyse gelenek haline gelmiştir.

Bir Belediye Başkanına hele hele Aydın Büyükşehir Belediye Başkanımıza yapılan bu uygunsuz hareket hiçbir yurttaş tarafından kabul edilemez.  CHP Aydın İl ve İlçe Örgütleri olarak, kadına yönelik sistemli, sürekli olan şiddeti kınıyoruz.

AKP yöneticilerine önerimiz, tüm yurttaşlar tarafından kınanan bu olayın savunuculuğunu yapmak değil, yaşadığı kente yakışan bir birey olarak kim tarafından yapılırsa yapılsın siyaseti bir kenara bırakarak, kadınların kamusal alandaki yerini ve toplumdaki saygınlığını artıracak davranışlarda bulunmalarıdır.”

“ÖZÜR BEKLİYORUZ”

Olayı ‘saygısızlık’ olarak değerlendiren Özdemir, “Kadınlar bu ülkenin varoluş sebebidir. Kadınlar sizleri iyi birey yapmak için çalışan kutsal varlıklardır. Kimse kadının ve kadın gücünün önüne geçemez. Özlem Çerçioğlu'na yapılan bu çirkin saygısızlığı kadınlar olarak kınıyoruz. Unutmayınız ki cennet kadınların ayakları altındadır. Yaptıkları bu saygısızlık için hala özür bekliyoruz” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner140

banner139