banner47

Aydın’da çam ormanları böcek istilasına uğradı

Ağaçlar siyaha büründü

Aydın’da çam ormanları böcek istilasına uğradı
banner68
banner90

Türkiye’nin en yoğun kızılçam ormanlarına sahip illerin başında gelen Aydın’da çam ormanlarını ‘çam kese böceği’ sardı. Halk arasında tırtıl olarak adlandırılan böcekler, ildeki ormanlık alanları adeta istila ederken çam ormanları da adeta siyaha büründü.

Son yıllarda alınan ciddi önlemler ve etkin mücadele sonucu orman yangınlarında yanan alan miktarı minimum seviyeye düşürülürken, bu yıl baharın gelmesi ile ormanlık alanlar dumansız bir yangınla adeta karardı. Özellikle Aydın-Kuşadası yolu üzerindeki kızılçamların kuruma tehlikesi ile karşı karşıya olduğu belirtilirken, ormanlık alanlarda terminatör adı verilen böceklerle çam kese böceğine karşı doğal mücadele verileceği belirtildi.

Çam kese böceklerinin binlerce kızılçamda oluşturdukları keseciklerin içinde barınarak çam ağaçlarının suyunu emerek beslendikleri, bu durumun da ağaçlarda kurumaya neden olduğu belirtildi. Bölgenin tabii yapısı gereği her yıl bu tür vakaların yaşandığını belirten Orman İşletme Müdürlüğü yetkilileri, ormanları korumak amacıyla mücadelenin sürdüğünü kaydetti.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Kuş adası deniz ayse
Kuş adası deniz ayse - 7 ay Önce

Şimdimi aklınız başınıza geldi.gelip geçerken gördüğümde içim yaniyorduyetkililer nerede orman ekipleri nerede diye .göz önünde olanla nasıl ilgilenilmedi,agaclarincogu kurumaya başlamış.gorupilgilenene teşekkür ediyorum.bir an önce çaresine bakilacagini umuyorum.zararin neresinden dönülse kardır sözde kalmasin

banner80
SIRADAKİ HABER