banner47

Ahmet Ercan'dan Aydın'a kritik deprem uyarısı

"Bedelini ağır ödeyecekler"

Ahmet Ercan'dan Aydın'a kritik deprem uyarısı
banner68

Elazığ meydana gelen 6,8’lik deprem sonrası jeoloji uzmanlarından Aydın'da yaşanması muhtemel depremler için kritik uyarılar gelmeye devam ediyor. Deprem Uzmanı Prof. Dr. Şener Üşümezsoy'un dün yaptığı uyarının ardından bu kez de Deprem Uzmanı ve Jeoloji yüksek mühendisi Prof.Dr.Övgün Ahmet Ercan kritik açıklamalarda bulundu. Ercan yaptığı açıklamada, özellikle yazlıkların yoğun olduğu Kuşadası bölgesindeki vatandaşların "ağır bedel ödeyeceklerini" söyledi. 

Deprem uzmanı ve jeofizik yüksek mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, iki yıl önce Kuşadası’nda yaptığı açıklamada bölgedeki deprem riskine dikkat çekmişti. Ercan, ilçeyi etkileyecek olası depremin 6 ile 7 şiddeti arasında olabileceğin söylemiş, deprem merkezi olarak Sisam Adası’nın kuzeyine işaret etmişti. Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Elazığ Sivrice’de meydana gelen 6,8’lik deprem sonrası benzer uyarılarını tekrarladı. Sözcü gazetesine konuşan Ercan, "Afrika ana karasının batı Anadolu’ya dalma hızı yılda 3-4 mm iken şu an 5-6 mm ile yüzde 25 artış oldu." diyerek bu durumun tüm Anadolu'yu gerdiğini söyledi.

Söz konusu gerginliği atma eğiliminde olan Anadolu'da üç farklı noktada (kuzey Marmara, Akhisar, Elazığ) deprem olduğuna dikkat çeken Ercan, "50 yılık uzmanlık yaşamımda üçünün birden devinime geçtiğini görmedim. Bu ilk defa yaşanıyor. Olağanüstü bir durum. Gerginlik durumunu taşma noktasına kadar taşıyan her kırık çekince içeriyor" dedi.

"BEDELİNİ AĞIR ÖDEYECEKLER"

Aydın’ın Kuşadası ilçesinin karşısında yer alan Yunanistan’ın Sisam Adası'nın kuzeyinde 6 ile 7.2 büyüklüğünde deprem beklediklerini belirten Ercan, "Deprem yineleme sürelerini incelediğimizde Aydın şehir merkezi ile Nazilli’de yıkıcı deprem yineleme süresi 250 yıl. Söke’de 100, Kuşadası’nda ise 50 yıl. Kuşadası’nda en geç 50, en erken 30 yılda bir orta büyüklükte deprem meydana geliyor. Kuşadası şehir merkezinde Türkmen Mahallesi ile Karaova Mevkisi’ndeki yapılar sarsıntıları 1.2 ile 4 kat büyüterek yapılara yansıtır. Özellikle yazlıkların yoğun olduğu Karaova bölgesindekiler bedelini ağır ödeyecekler" şeklinde konuştu.

"TEK ÇÖZÜM KENTSEL DÖNÜŞÜM"

Bölgedeki depremlerin jeotermallerle ilgisinin olmadığını savunan Ercan, yıkımların ve can kayıplarının yaşanmaması için tek çözümün kentsel dönüşüm olduğunu vurguladı.

Öte yandan benzer bir açıklama da Prof. Dr. Şener Üşümezsoy'dan geldi. Üşümezsoy, “ Denizli’den başlayıp Buharkent, Kuyucak, Aydın, Germencik ve Kuşadası’na doğru genişleyen bir yapı var. Bu bölge bir gerilim içinde” dedi.

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2020, 11:22
banner81
YORUM EKLE
YORUMLAR
Tülay Atasoy
Tülay Atasoy - 7 ay Önce

peki ne öneriyorsunuz insan Canı Değerli Didimde Kuşadasında veya Aydında Yazlığı olan Gurbetciler veya orda yaşayan kirada ne yapsınlar Daireyi Alırken Depreme 5 Dayanıklı yada yapımız Sağlam diyorlar Biz NASIL ÖNLEM Alalım yılda bir geliyoruz 1 ay

Ad
Ad - 7 ay Önce

Insanları tedirgin etmenin ne anlamı var.Onlemi biz nasıl alıcaz.Muhendisler evleri kontrol edip zorunlu olarakta yenilenmesini ya da guclendirilmesini talep edicekler.Kiralık ev de oturanlar ne yapsın kiracı mı onlem alsın

banner80
SIRADAKİ HABER