banner47

Yüzde 150 zamlandı

Bu haber çiftçileri ilgilendiriyor

Yüzde 150 zamlandı
banner68
banner108

Tarım ve Orman Bakanlığı, çiftçilere müjdeli haberi verdi. Sütte litre başına prim desteği yüzde 150 artırılarak 10 kuruştan 25 kuruşa çıkarıldı.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, litre başına verilen ortalama 10 kuruş olan Süt Prim Desteği'nin, 15 kuruş artırılarak 25 kuruşa yükseltildiğini bildirdi. Pakdemirli, yaptığı yazılı açıklamada, süt üreticilerinin üretim maliyetlerinin düşürülmesi, üretiminde sürdürülebilirliğin sağlanması, vatandaşların ucuz süte ulaşmalarını temin etmek, “Enflasyonla Topyekun Mücadele” kapsamında fiyat artışının tüketimde talep daralması yaratmasının önüne geçmek ve arz/talep dengesinin devam edebilmesi için çiğ süt destekleme fiyatlarında yeniden düzenleme yaptıklarını kaydetti.

Bu kapsamda, yeni yıldan itibaren ocak, şubat, mart aylarında süt üreticilerine, litre başına verilen ortalama 10 kuruş Süt Prim Desteği'ni 15 kuruş artırarak, 25 kuruşa yükselttiklerini ifade eden Pakdemirli, "Böylece Ulusal Süt Konseyi’nin açıkladığı tavsiye fiyat kararı olan 1,70 liralık sütün litre fiyatı, Bakanlığımızca yapılan 25 kuruşluk desteklemeyle 1,95 lira olacaktır. Bu desteklemeyle, 2019 yılının ilk 3 ayında süt üreticilerimize toplam 571 milyon lira süt desteği yapılmış olacak.” değerlendirmesinde bulundu.

AK Parti Aydın Milletvekili Rıza Posacı da "Her şey daha güzel olacak... Sütte destek artırıldı. Şimdi çalışmalarımız et sektörünün de rahatlaması yönünde" dedi.

Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2018, 23:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER