banner47

TMO Mısır alımına başlıyor! Fiyatı yüzde 25 zamlandı

Fiyatı yüzde 25 zamlandı!

TMO Mısır alımına başlıyor! Fiyatı yüzde 25 zamlandı
banner68
banner90

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) mısır alımına başlıyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 2018 yılı mısır alım fiyatının ton başına 950 TL'ye yükseltildiğini açıkladı. Bu rakama göre, mısır fiyatı 2017’ye göre yüzde 25 artırıldı.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Elazığ'da üzüm festivaline katıldı. Bakan Pakdemirli yaptığı açıklamada, "Biz Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) olarak piyasaları yakında takip etmekteyiz. Özellikle mısır fiyatında üretici aleyhinde bir gelişme olabileceğini gördük. TMO olarak yarından itibaren geçen yıl 760 liraya almış olduğumuz mısırımızı bu yıl 950 TL’ye almaya başlıyoruz. Ürün bedelleriyle ilgilide üreticilerimiz endişe etmesinler. 10 gün içerisinde ürün bedelleri de üreticilerimizin hesaplarına geçmiş olacak. Ortalama da 50-55 lira civarında bir destek alınacağını düşünürsek üreticimizin eline bin 5 lira civarında tonunda bir para geçecek. Bununda üreticilerimizin lehine bir durum olduğunu düşünüyoruz. Üreticilerimizin son dönemde gelişen aleyhine fiyat yapısına toprak TMO düzenleyici ve denetleyici kurulu olarak devreye girmiştir. Üreticilerimize hayırlı olsun" diye konuştu.

Bakanlıkta, 15 Ekim 2018 Pazartesi gününden itibaren mısır alımına başlanacağı, 2017 yılında ton başına 760 TL olarak açıklanan mısır alım fiyatının bu yıl yüzde 25 artışla ton başına 950 TL olarak belirlendiği bildirdi.

"90 LİRADAN 60 LİRAYA İNDİRDİK"

Öte yandan Bakan Pakdemirli Elazığ'da şeker fabrikasını ziyaret etti. Bakan Pakdemirli burada yaptığı açıklamada, "1956 yılında kurulan şeker fabrikasındayız. Ülkenin endüstriyelleşmesi döneminde yapılmış en önemli adımlardan bir tanesidir. Adnan Menderes'i bu vesile ile rahmetle anıyorum. Bu fabrikamızda 220 bin ton kapasite var. Ama 150 bin tonu kullanılabiliyor. Bunun da sebebi sulu tarımla ilgili Elazığ'da eksikliklerimiz olmasıdır. Sulu tarımın geliştirilmesi ve su projelerimizin bir an evvel bitirilmesinin öneminin anlaşılması anlamında bu ziyarette önemli diye düşüyorum. Bu ziyaretten sonra sulama ile ilgili projelerimize daha fazla önem göstermemiz gerektiğini kendim ve bakanlık olarak daha iyi anladık. Burada 27 bin şeker kotamız olmasına rağmen ancak 7 kiloda bir şeker üretildiğini düşünürsek, 20 bin ton civarında bir üretimimiz olabiliyor. Aslında bu fabrikanın da sürekli kullanılması için daha fazla pancar ve şeker üretilmelidir. Besicilere iyi bir haberim var. Besicilere yan destek kapsamında buradaki çıkan küspemizi 90 liradan 60 liraya indirdik. Besicilerimize özellikle bir yem alanında bir nefes alsınlar. Enflasyonla mücadele kapsamında da böyle bir destek vermeyi uygun bulduk" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2018, 16:44
YORUM EKLE
banner80
SIRADAKİ HABER