banner47

Gediz ve Domaniç'teki baraj sulamalarının sözleşmeleri imzalandı

Gediz ve Domaniç'teki baraj sulamalarının sözleşmeleri imzalandı
banner68

KÜTAHYA (AA) - Kütahya'nın Gediz ve Domaniç ilçelerinde, 13 bin 970 dekar tarım arazisinin sulanmasını sağlayacak baraj sulamaları sözleşmelerinin imzalandığı bildirildi.

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Kaya Yıldız, yaptığı yazılı açıklamada, DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyduklarını belirtti.

Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışlarının, üretim deseninin çeşitlenmesinin çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden olduğuna işaret edilen açıklamada, şunları kaydetti:

"Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor. Bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor. Kütahya ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır. Bu kapsamda, Gediz Yunuslar Barajı Sulaması ve Domaniç Çamlıca Barajı Sulaması işlerinin ihaleleri yapıldı. İşlerin yapım sözleşmesini imzaladık. Gediz Yunuslar Barajı işinin tamamlanması ile 6 bin dekar, Domaniç Çamlıca Barajı Sulaması işinin tamamlanması ile de 13 bin 970 dekar arazi sulanacaktır."

Temelden 38,25 metre yüksekliğe ve 1,94 milyon metreküp su depolama hacmine sahip Gediz Yunuslar Barajı işi ile 31 kilometrelik, temelden 51,83 metre yüksekliğe ve 3,37 milyon metreküp su depolama hacmine sahip Domaniç Çamlıca Barajı Sulaması işi ile de 70 kilometrelik sulama hattı inşa edileceğini ifade eden Yıldız, projelerin tamamlanması ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte milli ekonomiye yılda 28 milyon lira katkı sağlanmasının hedeflendiğini aktardı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER