banner47

Dolardaki artış baharatı vurdu

Doların yükselmesiyle en fazla fiyat artışı yaşanan ürünlerden biri de baharat çeşitleri oldu. Yurtdışı bağlantılı ürünlere zam gelince, yerli üretici de fiyatları eşdeğer tutmak istedi. Böylelikle aktarlarda fiyatlar iki katına çıktı. 

Dolardaki artış baharatı vurdu
banner68

Dolardaki yükselişle birlikte piyasalardaki fiyat artışı da tavan yaptı. En fazla zam gelen ürünler arasında baharat çeşitleri yer aldı. Karabiber, kimyon, tarçın ve benzeri baharatlarda fiyat iki katına yükseldi.  Sadece baharatta değil, satılan tüm ürünlere zam geldiğini söyleyen aktar Mine Sarı, “Müşteriler de bu durumu şaşkınlıkla karşılıyorlar. Sadece yurtdışından gelen ürünlerde değil, iç bağlantılı ürünlerde de artış oldu. Hammaddesi dışarıdan değil, ülkemizde bulunan ürünlerde hem tedarik sorunu yaşıyoruz hem de onlarda da fiyat artışı var. Dolar artınca yurtdışından aldığımız ürünlerin fiyatları arttı, yerli üretici de kendi malının fiyatını eşdeğer tutmak istiyor” dedi.
 Sarı, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Karabiber 70-80 lirayken şu anda 100-150 liradan alıyoruz. Kimyonda da çok büyük fiyat değişikliği oldu. 30-40 liradan alırken şu an 70 liradan geliyor. Tarçında da artış var. Taze zencefili 20-25 liraya alırken şu anda 45-50 liradan alıyoruz. Çörekotu 100 liradan 200 liraya yükseldi. Zencefile eliyle bile dokunmuyor insanlar. Dış bağlantılı olan karabiber, karanfil, köri, yaban mersini gibi ürünlerde de çok fazla artış söz konusu. Her zaman talep gören yeşilçay, ıhlamurda da fiyatlar ikiye katladı.”

Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2021, 16:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner140

banner139