banner47

Bir başarı hikayesi! ‘Kısır günü’nden Dubai’ye

İhracata başladılar

Bir başarı hikayesi! ‘Kısır günü’nden Dubai’ye
banner68
banner108

Köşk’te yaşayan iki çocuk annesi Rahime Ubay’ın girişimi mahalledeki kadınları iş sahibi yaptı. Kendi aralarında düzenledikleri ‘kısır günlerinde’ ortaya çıkan fikir ile cennet elması kurutma işine başlayan kadınlar, ilk yıl yurt içine pazarladıkları ürünleri şimdi de Dubai ve Ürdün’e ihraç etmek için çalışmalara başladı.


Köşk’e bağlı Çarşı Mahallesi’nde yaşayan Rahime Ubay, ülke genelinde yaşanan istihdam sorunu ve ekonomik sıkıntılara kendi çapında çözüm üretmek için düşündüğü fikri, kısır gününde mahalledeki diğer kadınlara anlattı. Arkadaşlarından da destek alan genç kadın, ilk etapta kendi sokağındaki 16 kadına iş verdi. Kadınlar şimdi de kuruttukları ürünleri yurt dışına ihraç etmek için çalışmalara başladı.


“İYİ NİYETLE YOLA ÇIKINCA OLUYOR”


Bu yıl incir ve zeytin rekoltesinde yaşanan düşüklük nedeniyle hem üreticilerin hem de ekmeğini bu işten kazanan pek çok kadının gelir seviyesinde ciddi düşüş olduğunu belirten Rahime Ubay, “Mahalledeki arkadaşlarla her hafta bir araya gelip kısır yiyorduk. Bu yıl gerek incir gerekse zeytin verimi oldukça düşük. İncir ve zeytin olmayınca bu sektöre bağlı olarak çalışıp para kazanan kadınlar da sıkıntıya girdi. Kısır günlerinde kendi aramızda konuşurken aklıma böyle bir fikir geldi. Uygulamaya başladık. Oldukça başarılı geçti. İyi niyetle yola çıktık. Yolumuz da açıldı. Kurutmasını yaptığımız tüm ürünler satıldı. Şu anda Dubai ve Ürdün’e ihracat için çalışmalarımız devam ediyor” dedi.


“HEM PARA KAZANDILAR HEM DE DOSTLUKLARI PEKİŞTİ”


Daha önce haftanın bir günü ya da 15 günde bir toplanıp muhabbet ettiklerini söyleyen Rahime Ubay,  iş kurup birlikte çalışmaya başlayınca her gün görüşmeye başladıklarını belirtti.

Ubay, “İnanarak samimiyetle yola çıktık. Amacım sadece para kazanmak değil hepimizin ekmek kazanması idi. Hep birlikte para kazandığımız gibi dostluğumuz da pekişti. Şu anda profesyonel bir kurutma tesisi kurmak için proje hazırlığına başladık. Hedefimiz önümüzdeki yıl yüzde 100 büyümek. En önemli hedefimiz de cennet elması kurutmasının ihracatını yapmak” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER