banner47
r

Aydınlı kız kardeşler ayak zeytinyağını atadan kalma yöntemlerle üretiyor

Nazilli’de yaşayan iki kız kardeş, atadan kalma doğal üretimlerle dikkatleri üzerlerine çekiyor. Kardeşler, günümüzde altın değerinde olan ayak zeytinyağını atadan kalma yöntemlerle üretiyor.

Aydınlı kız kardeşler ayak zeytinyağını atadan kalma yöntemlerle üretiyor
banner68
banner108

Zeytinyağı sıkımında en doğal yöntemlerden biri olan ayakta sıkım tekniğini dedelerinden devralan Nazillili kız kardeşler, büyük zorluklarla elde ettikleri delice zeytinyağının özellikle bebekler ve çocuklar için şifa deposu olduğunu söylüyor.

Kırsal Demirciler Mahallesi'nde kendilerine ait bahçede hasadını yaptıkları zeytinlerin bir kısmını ayak sıkım yöntemiyle yağa dönüştüren Esma Ulu ve Ümmü Ercan, çok zor şartlarda elde ettikleri altın değerindeki zeytinyağının bir kısmını çocuklarının sağlığı için kullanırken diğer kısmını da gelir elde etmek amacıyla satmaya çalışıyor.

BİNBİR EMEKLE HAZIRLANIYOR

İçerisinde bulunan yabancı maddelerden ayıklanan zeytinler güzelce yıkandıktan yaklaşık bir hafta bekletiliyor. Sıkım öncesi ise 2-3 dakika sıcak suda bekletilen zeytinler 10’ar kilo olacak şekilde bez çuval içerisine konarak sadece zeytin sıkımı için özel olarak kullanılan çizmeler giyiliyor ve ayakta sıkım işlemi için özel olarak hazırlanmış olan asırlık ahşap teknelerde çiğneme işlemi başlıyor. Ayakla çiğnenen zeytinlerden önce suları ardından da yine farklı çiğneme yöntemleri ile yağları çıkmaya başlıyor. Çuvaldan sızan yağlar ahşap teknenin ön kısmında bulunan delikten paslanmaz tencereler içerine alınıyor. Bir süre dinlendirilen çiğneme sonucu elde edilen sıvının üst kısmında kalan zeytinyağı ise hassas bir çalışma ile kaplara alınıyor.

“DELİCE ZEYTİNİNİ BULMAK ZOR”

Esma Ulu, “Çiftçilikle geçinen bir aile olarak gelir kaynağımızı incir ve zeytin oluşturuyor. Zeytinlerimizi hem doğal şekilde hem de zeytinyağı yaparak yapıyoruz. Dedelerimiz, ninelerimiz daha önceleri fabrika olmadığı için zeytinyağı elde edebilmek için ayakta yağ çıkarırlarmış. Günümüzde ise zeytinyağı fabrikaları var. Bu nedenle zeytinlerimizin büyük bölümünü fabrikaya vererek yağlarını çıkarttırıyoruz. Ama delice zeytinini özellikle ayakta sıkıyoruz. Çünkü delice zeytini bulmak çok zor. Çok zor yetişen bir zeytin. Bunu fabrikaya verdiğimizde diğer zeytinlerle karışıyor. Delice zeytinyağı çok şifalı olduğu için diğer zeytinlerle karışmasını istemiyoruz. Özellikle bunu kendimiz ayakta sıkım yapıyoruz. Hem çocuklarımıza en doğal şekilde zeytinyağı yedirmek hem de daha fazla üretirsek satarak gelir elde etmeyi düşünüyoruz” dedi.

UZMANLAR BEBEKLERE ÖNERİYOR

Ümmü Ercan ise, “Kardeşimle beraber özellikle delice zeytinlerinden yağ çıkartarak hem çocuklarımızın sağlıklı beslenmelerini sağlamaya hem de ailemize gelir elde etmeye çalışıyoruz. Delice zeytini çok miktarda bulamadığımız için eski usul ayakta yağ çıkartmaya çalışıyoruz. Elde edilmesi zor olmasından dolayı ayakta sıkılan delice zeytinyağı çok kıymetli. Uzmanlar özelikle bu zeytinyağını ek mamaya geçen bebeklere içirilmesini önerir” diye konuştu.

(İHA) 

Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2021, 14:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER