banner47

Aydınlı araç sahipleri dikkat! Yılbaşında fiyatlar artacak

Sigortacılar uyardı

Aydınlı araç sahipleri dikkat! Yılbaşında fiyatlar artacak
banner68
banner90

Kur ve enflasyonun hasar maliyetlerinin üstüne raç bedellerindeki artış da eklenince kaskoda fiyatların yüzde 15 arttığını belirten Axa Sigorta CEO'su Yavuz Ölken, "Önümüzdeki sene ise yüzde 20'ler civarında bir prim artışı olabilir" dedi.

AXA Sigorta CEO'su Yavuz Ölke, kaskolarda artan maliyerlerde nedeniyle yüzde 20 artış beklendiğini söyledi.

Hürriyet gazetesinde yer alan haberde, Ölken, bu yılın ekim ayında, geçen yılın aynı dönemine oranla hasar maliyetlerinin döviz kurundaki attış yüzünden yüzde 55 arttığını belirterek, hasarların yüzde 60-65'nin yedek parçadan oluştuğunu ve dövizdeki artışın yedek parça fiyatlanı ciddi oranda artırdığını kaydetti.

TÜKETİCİYİ KORUMAYA ÇALIŞIYORUZ AMA FİYATLAR YÜKSELECEK

Bu yılın başından itibaren ise kaskoda maliyet artışının yüzde 40'ı bulduğunu savunan Ölken, "Geçen yılın ekim ve aralık aylarında itibaren maliyetler artmaya başladı. Bunun da fiyatlara yansımayacağını düşünmek gerçekçi değil. Ama fiyatları bir anda yükseltemezsiniz. Yavaş yavaş yansıtmak durumundayız, çunkü tüketiciyi korumak zorundayız. Bence fiyat konusunda sigorta sektorü, tüketiciye destek oluyor" dedi.

2019'DA HASAR MALİYETLERİ YÜZDE 25 ARTACAK

Ölken, hem hasar maliyetlerindeki artış hem de araç bedellerindeki artış ile birlikte kasko sigortasında ortalama primlerin bir önceki yıla göre yüzde 15-20 arttığını da vurgulayarak, "Önümüzdeki sene ise yüzde 20'ler civarında bir prim artışı olabilir. Bunun da nedeni şu: Ocak ayında henüz bilmediğimiz bir asgari ücret artışı var. Bizi sadece kurlar değil, işçilik maliyetleri de etkiliyor. Önümüzdeki yıl hasar maliyetlerinin yüzde 25 civarında artacağını öngörüyoruz" dedi.

Yavuz Ölken, otomobil pazarındaki daralmanın sigorta pazarını ciddi etkilediğini de belirterek, otomobil pazarında yüzde 70'lik daralmadan bahsedildiğini bununda sigorta pastasını küçülttüğünü söyledi. Ölken, "Yeni araç satışı olmadığı zaman pasta daralıyor. Sigortacılar mevcut poliçeyi yenileyerek hasar maliyetlerini kontrol edebiliyor ama yeni fırsat yakalanamıyor. Görünen o ki 2019'da yeni araç satışında sıkıntı devam edecek. Bizlerin otomotivciler ile birlikte otomotiv-kasko ilişkisini nasıl ayakta tutarız diye bakmamız lazım" dedi.

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2018, 10:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER