banner47

Aydın’da ihracat arttı, ithalat azaldı

Aydın’da ihracat arttı, ithalat azaldı

Aydın’da ihracat arttı, ithalat azaldı
banner68

Türkiye İstatistik Kurumu 2019 yılı, Temmuz ayı Dış Ticaret İstatistiklerini yayımladı. Bu kapsamda TÜİK Denizli Bölge Müdürü Ali İhsan Yücedağ tarafından verilen bilgiye göre Aydın’da ihracat yüzde 19,0 arttı, ithalat yüzde 13,3 azaldı.

Türkiye İstatistik Kurumu ile Ticaret Bakanlığı iş birliğiyle oluşturulan geçici dış ticaret verilerine göre; ihracat 2019 yılı Temmuz ayında, 2018 yılının aynı ayına göre yüzde 19,0 artarak 61 milyon 589 bin dolar, ithalat ise yüzde 13,3 azalarak 18 milyon 415 bin dolar olarak gerçekleşti.

Temmuz ayında Aydın bu değerlerle Türkiye genelinde en fazla ihracatın gerçekleştiği 22’nci il olurken ithalatta ise 30’uncu sırada yer aldı.

EN FAZLA İHRACAT YAPILAN ÜLKE İSPANYA OLDU

Aydın’dan, 2019 yılı Temmuz ayında en fazla ihracat yapılan ülke İspanya oldu. Bu ülkeye yapılan ihracat 8 milyon 696 bin dolar olarak gerçekleşti. İspanya’yı 6 milyon 857 bin dolar ile İtalya ve 4 milyon 461 bin dolar ile ABD izledi.

EN FAZLA İTHALAT YAPILAN ÜLKE ÇİN OLDU

Aydın’a, 2019 yılı Temmuz ayında en fazla ithalat yapan ülke Çin oldu. Bu ülkeden yapılan ithalat
4 milyon 996 bin dolar olarak gerçekleşti. Çin’i sırasıyla 1 milyon 435 bin dolar ile İtalya ve 1 milyon 353 bin dolar ile Uruguay izledi.

En fazla ihracatı yapılan fasıl “Tuz, kükürt, topraklar ve taşlar, alçılar, kireçler ve çimento” oldu

TÜİK Denizli Bölge Müdürü Ali İhsan YÜCEDAĞ tarafından verilen bilgiye göre Temmuz ayında Aydın’da fasıllar düzeyinde en büyük ihracat kalemi, “Tuz, kükürt, topraklar ve taşlar, alçılar, kireçler ve çimento’’ (16 milyon 738 bin dolar) oldu. Bu fasılı “Kazanlar, makinalar, mekanik cihazlar ve aletler, nükleer reaktörler, bunların aksam ve parçaları” (15 milyon 985 bin dolar) ve “Motorlu kara taşıtları, traktörler, bisikletler, motosikletler ve diğer kara taşıtları, bunların aksam, parça, aksesuarı” (7 milyon 760 bin dolar) fasılları izledi.

En fazla ithalatı yapılan fasıl “Kazanlar, makinalar, mekanik cihazlar ve aletler, nükleer reaktörler, bunların aksam ve parçaları” oldu

Temmuz ayında; Aydın’da ithalatı en yüksek fasıl, “Kazanlar, makinalar, mekanik cihazlar ve aletler, nükleer reaktörler, bunların aksam ve parçaları” (6 milyon 56 bin dolar) oldu. Bu fasılı; “Canlı hayvanlar” (1 milyon 820 bin dolar) ve “Plastikler ve mamulleri” (1 milyon 275 bin dolar) fasılları izledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER