banner47

Aydın Kestanesi için hedef AB tescili

Denetimler yapıldı

Aydın Kestanesi için hedef AB tescili
banner68
banner108

Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından 2010 yılında tescile uygun görülen Aydın Kestanesi’nin denetimi gerçekleştirildi. Aydın Ticaret Borsası Başkanı Fevzi Çondur, “'Aydın Kestanesi için 2015 yılında AB Komisyonu'na coğrafi işaret müracaatı yapılmıştır. Açılan sürecin sorunsuz tamamlanması halinde, Aydın Kestanesi Avrupa Birliği’nde de koruma altına alınacak” dedi.

Denetimin açılış toplantısına, Aydın Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Fevzi Çondur, Genel Sekreter Neslihan Duymaz ve  Aydın Ticaret Borsası personeli  Seren Selvi, Bilim, Sanayi Teknoloji Bakanlığı Aydın  İl  Müdürlüğü’nden Veri Hazırlama Kontrol İşletmeni Yasin Genel, Aydın İl Gıda Tarım Hayvancılık  Müdürlüğü’nden Ziraat Mühendisi Barış Ken, Efeler Belediyesinden Banu Sarıkaya Aydın Ticaret Borsası Coğrafi İşaret Danışmanı Özener Patent’ ten Huriye Özener ile konuyla ilgili diğer yetkililer katıldı.

KOMİSYON ÜRETİCİLERLE BULUŞTU

Denetim kapsamında, coğrafi işaretlerin tescil belgesinde oluşturulan denetim komisyonu, üreticilerle bir araya geldi. Denetim komisyonu tarafından Coğrafi işaretlerin üreticileri yerinde ziyaret edildi ve üreticilere denetimin önemi anlatılarak şartnameye uygunlukları açısından da denetim gerçekleştirildi.

“DÜNYA PAZARINDA DAHA FAZLA TALEP GÖRECEK”

Aydın Ticaret Borsası Başkanı Fevzi Çondur, “2010’da Türk Patent ve Marka Kurumu’na yapılan Aydın Kestanesi coğrafi işaret başvurumuz, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescile uygun görülmüştür. Aydın Kestanesi coğrafi işaret başvuru aşamamızdan bugüne birçok tanıtım çalışması yürütülerek, Aydın Kestanesi’nin bilinirliği arttırılmış, her platformda ön plana taşınmıştır. 'Aydın Kestanesi' için 2015 yılında AB Komisyonu'na Coğrafi İşaret müracaatı yapılmıştır. Açılan sürecin sorunsuz tamamlanması halinde, Aydın Kestanesi Avrupa Birliğinde koruma altına alınacak, dünya pazarlarında daha fazla talep görecektir” dedi.


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER