banner47

Aydın'da kira artışı dikkat çekti

Aydın’da hem konut hem villa-müstakil yapı bazında kira artışı dikkat çekti.

Aydın'da kira artışı dikkat çekti
banner68

Lisanslı Değerleme Uzmanı Serkan Bal, emlak sektöründe talep artış oranı azalsa da ihtiyaç kaynaklı talebin devam ettiğini ve hem kirada hem de satışta fiyatların arttığını söyledi. Bal, Aydın ve Trabzon illerinin kira artış oranıyla dikkat çektiğini belirtti.

KİRALAR YÜZDE 49 ARTTI

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Yüzde olarak artışları incelediğimizde Aydın, Trabzon, Balıkesir, Tekirdağ, Kocaeli, Ankara illerinin üst sıralarda olduğu görülüyor. Aydın ili hem konut bazında hem villa/müstakil yapı bazında kira artış oranları ile dikkati çekiyor. İzmir, Muğla gibi popüler tatil beldeleri ile kıyaslandığında Aydın kira piyasa değeri olarak daha makul seviyelerdeydi. Hem çevresindeki tatil bölgelerine ulaşım rahatlığı hem konumundan dolayı talebin arttığı tercih edilirliğinin daha iyi seviyelere geldiği görülüyor. Bu etkenler de kira artışlarına yüzde 49 oranında etki etti.”

Serkan Bal, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Yazlık bölge olarak önde gelen illerden olan Muğla’da konut bazında kira artış ortalaması yaklaşık yüzde 13, villa/müstakil yapılarda ortalama kira artış oranı yüzde 31, İzmir’de konut bazında yüzde 14, villa/müstakil yapılarda ortalama kira artış oranı yüzde 35 seviyelerindedir. Oranlar bölgelere göre bir miktar düşük gözükse de aslında mutlak kira bedel artışları olarak düşünüldüğünde Muğla ve İzmir villa/müstakil yapılarda ilk sıralarda yer almaktadır. Bunun nedeni de mevcuttaki kira bedellerinin diğer kıyaslanan illere göre daha yüksek olmasından kaynaklanmaktadır. Aydın’ın mutlak bedel artışlarında Muğla ve İzmir’den sonra sıralamada yer almakta olup burada da ön planda olduğu görülmektedir.”

“KİRA ARTIŞI SATIŞ FİYATLARINA DA YANSIDI”

Kira bedellerindeki artışın satış fiyatlarına da yansıdığını belirten Bal; “Kira bedellerinin ve satış bedellerin makul seviyelere inebilmesi için makul miktarda konutun stoka girmesi yani imal edilmesi gerekiyor. Ancak inşaat maliyetleri çok yüksek, bir de imalat süresinin 24-36 ay arasında olduğu düşünülürse bugün alınacak önlemlerin sonuçlarının ancak 2 yıl sonra piyasaya etki edebileceğini söyleyebiliriz.” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2021, 12:01
YORUM EKLE
YORUMLAR
Aysun holat
Aysun holat - 2 hafta Önce

Insanlar bu gıdıste kiralık evde bulamayacak barınmak lüks oldu artık çadırlarda yaşar askerı ücretle gecınenler Allah deprem vermesinde neversın hak ediyor Türkiye de zengınden çok fakir var unutmayın zengin ev kıralamaz satın alır oturur su ortamda sokaga atılacak para varmı Allah gozlerını doyursun pıramıt gıbı para altınlarıyla gömülsunler ınAllah 10 sıdetınde deprem dılıyorum virüs bile aç gözlü olmayı engeleyemedı

SIRADAKİ HABER