banner47

ATB Başkanı Çondur, incire destek istedi

"Hem üreticimize, hem de incir üretiminin artmasına katkı sağlanacaktır"

ATB Başkanı Çondur, incire destek istedi
banner68

Aydın Ticaret Borsası (ATB) Yönetim Kurulu Başkanı Fevzi Çondur, incire prim desteği sağlanmasını istedi.

İncir ve üzüm rekolte tahminleri Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından  İzmir Ticaret Borsası’nda  açıklandı. Pakdemirli, 2019-2020 sezonunda yaş incirde  329 bin ton  üretim beklendiğini ifade etti.  

Konuyla ilgili açıklama yapan Aydın Ticaret Borsası (ATB) Yönetim Kurulu Başkanı Fevzi Çondur, “Tarım ve Orman Bakanlığı  himayelerinde  yapılan, Borsamızın da çalışmalarda yer aldığı  rekolte çalışmaları sonuçlanmıştır. Sayın Bakanımız, yapılan çalışmalar neticesinde  2019-2020 sezonunda yaş incirde  329 bin ton  üretim beklendiğini ifade etti.  Bu yıl ürünümüz çok kaliteli.  Hava koşullarının uygun gittiği zaman incirimiz verimli oluyor, bu vesileyle ticaretimizde kolaylaşıyor, üreticilerimizin de içi rahat oluyor” dedi.

“HAKSIZ REKABETE NEDEN OLUYOR”

İncirin Türkiye’de sağladığı döviz girdisi bakımından stratejik öneme sahip, üstün besleyici özellikleri nedeniyle de tartışılmaz bir ürün olduğuna dikkat çeken Çondur, “Ürüne prim desteği sağlanmaması sebebiyle, üreticiler sattıkları ürünün müstahsil makbuzu talebinde bulunmamaktadır. Bu durum haksız rekabet ve vergi kaçakçılığına sebebiyet vermektedir. Destek ile hem üreticimize, hem de incir üretiminin artmasına katkı sağlanacaktır.  İncirde prim desteğinin verilmesi konusunda ilgili makamlara olan taleplerimiz Borsamız tarafından sürekli yenilenmektedir” ifadelerine yer verdi.

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2019, 10:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER