banner47

Aşure malzemelerine zam geldi

İslam inancına göre bereket, paylaşma ve beraberliğin simgesi olan Aşure Günü dolayısıyla aşure  malzemesi almak isteyen vatandaşlar ürünlere gelen zamların çok yüksek olduğunu söyledi.

Aşure malzemelerine zam geldi
banner68

(İSMAİL ÖRS) İslam inancına göre, Hazreti Adem'den itibaren peygamberlerin hayatında önemli olayların yaşandığı, bereket, paylaşma, birlik ve beraberliğin simgesi aşurenin yapıldığı muharrem ayının onuncu günü 'Aşure Günü' olarak kutlanıyor. Efeler'de yaşayan vatandaşlar da aşure hayrı yapmak için aşurelik malzemelerin satıldığı iş yerlerinin yolunu tuttu.  Karşılaştığı fiyatlar karşısında şaşkına uğrayan vatandaşlar, gelen zamlardan dert yandı. 
Esnaflar ise zamları yaşanan kuraklık nedeniyle ürünlerde yaşanan rekolte düşüklüğüne bağladı. 
Özellikle aşureyi süslemek ve malzeme çeşitliliğini arttırmak için kullanılan malzemelere yüzde yüz oranında zam geldi. Geçen yıl kilosu 25 liradan alıcı bulan kuru kayısı ve susam  40,  ceviz 50 liradan 80,  üzüm ise 15 liradan 20 liraya yükseldi. Aşurenin yapımında ana malzemelerden olan buğday ise gecen yıl tezgahlarda 5 lira iken bu yıl 7 liraya alıcısını bekliyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER