banner47

DEPREM SONRASI ORTAYA ÇIKAN STRESLE BAŞ ETME

Hem ülkemizi derinden sarsan Elazığ depremi hem de Aydın ve çevre illerde meydana gelen depremlerden sonra, pek çok kişi deprem kaygısı yaşamaya başladı. “Ya daha büyük bir deprem olursa”, “Ya evim yıkılırsa”, “Ya bana/sevdiklerime bir şey olursa” gibi düşünceler, bu kaygının temelini oluşturuyor.

Deprem, sel gibi doğal afetler bir travmadır ve bu travmaların sonrasında oluşan stres son derece doğaldır. Çünkü güvende olduğumuza dair temel inancımız sarsılır; bize yoğun korku, dehşet ve çaresizlik yaşatır. Sürekli deprem olduğunu zannetme, deprem anını hatırlama, eve girememe, yalnız kalamama, depremi hatırlatan kişi ve durumlardan kaçınma, her an tetikte olma, ani irkilmeler, sinirlilik, gerginlik gibi belirtiler oluşabilir. Deprem olduktan sonraki bir ay içinde bu belirtilerin azalması beklenir, ancak artçı depremler bu sürenin uzamasına yol açar.

Travma sonrasında akut şekilde ortaya çıkan bu stresin kalıcı hale gelmemesi için yapılması gereken en önemli şey, deprem anında hissettiklerimizi ve aklımızdan geçen düşünceleri güvendiğimiz kişilerle paylaşmak. Korku yaşamsal bir duygudur, her insan korkar, korkmalıdır. Bizi zorlayan olumsuz duygularımızı ifade etmek çok rahatlatıcıdır. Korkuyu sözlü veya yazılı olarak dile getirmek, korkunun şiddetini azaltır.

Deprem sonrasında günlük hayatımıza, rutinlerimize ne kadar çabuk dönersek baş etme gücümüz o kadar artar. Gerektiği kadar güvenlik tedbiri alıp, aşırı kontrolcülüğü bırakmak zorundayız. Çünkü insan olarak, doğa ile ilgili belirsizlikleri ortadan kaldırma veya kontrol etme gücümüzün zayıf olduğunu kabul etmeliyiz. En önemlisi de kendimize güvenmeliyiz; “Başıma çok kötü bir şey gelirse bununla savaşabilirim, buna dayanabilirim.” seklinde düşünmek bizi daha dayanıklı kılacaktır.

Tabi sadece kendimize güvenmek değil, çevremize de güvenmek gerekiyor. Sosyal destek ağlarımızı fark edip, ihtiyaç duyduğumuzda yardım istemek, dayanışma ve güven duygularımızı tazeler.

Daha şiddetli depremler olmaması, daha fazla can kaybı yaşanmaması ve depremin kalplerde, zihinlerde açtığı yaraların en kısa sürede kapanması umuduyla…

YORUM EKLE