Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, büyük paniğe neden olan kaçak kazı ve yüzey araştırması soruşturmasıyla ilgili bir soruyu yanıtladı.

 Kaçamak yanıt vermek isteyen Özcan, adeta savcılığı dedikoduculukla suçladı.

'Çiftçi yeniden baştacı edilecek' 'Çiftçi yeniden baştacı edilecek'

(Haber: Naci ERİŞ)
Aydın Arkeoloji Müzesi görevlilerine yönelik soruşturma yürüten Aydın Cumhuriyet Başsavcılığı, Nazilli ilçesinde yapılan yüzey araştırmalarını incelemeye almıştı.  
Aydın Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu ve İl Kültür Turizm Müdürlüğü, bu çalışmaların kendilerinin bilgisi dışında, izin alınmaksızın gerçekleştirildiğini resmi yazı ile savcılığa bildirmişti.
Bu bilgiler üzerine araştırmalarını derinleştiren Aydın Cumhuriyet Başsavcılığı, organize suç örgütü ve tarihi eser kaçakçılığı iddiasıyla yürütülen soruşturma dosyasının Nazilli Belediyesi görevlileri ve yetkilileri hakkındaki kısmını, suç yeri olan Nazilli Cumhuriyet Başsavcılığına göndermişti.
RESMİ SORUŞTURMAYI ES GEÇTİ, DEDİKODUYA BAĞLADI
Mastaura Antik Kentini gezen Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan’a, bir süredir devam eden soruşturmanın akıbeti soruldu.
Nazilli Adliyesinde yürütülen resmi soruşturmayı görmezden gelen Başkan Özcan, hakkındaki iddiaların dedikodudan ibaret olduğunu savundu. Özcan, “Bu girişimden rahatsız olan arkadaşların olması muhtemeldir. O arkadaşlarımızın çıkardığı dedikodulardır. Ama buraya baktığınızda somut gerçekleri görüyorsunuz. Bütün çabamız buydu” dedi.
Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan’ın, Türk yargısı tarafından yürütülen soruşturmayı görmezden gelerek ‘dedikodu’ tanımı yapması, “Başkan ya Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturmayı unutturmak istiyor ya da savcıları dedikodu yapmakla suçluyor” şeklinde yorumlandı.
Bilindiği gibi Nazilli’deki kaçak kazı konumunda düşen yüzey araştırmaları herhangi bir şikayet ya da ihbar üzerine değil, Aydın Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturmanın derinleştirilmesi üzerine ortaya çıkmıştı.
İDDİANAMEDE NE YAZIYORDU? 
Aydın Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan ve ilgili bölümleri ayrılarak Nazilli’ye gönderilen iddianamede, Nazilli’nin Ocaklı ve Esenköy Höyükleri ile Ciniviz bölgesinde gerçekleşen kazılar mercek altına alınıyordu.
İddianamede, Nazilli Belediyesi’nin bu üç bölgede kazı yapılması için doğrudan temin yoluyla ihaleye çıktığı, Fatma Ercan isimli kişinin Aydın Uyar isimli bir kişi adına paravan şirket kurarak katıldığı ihaleyi kazandığı belirtiliyordu.
Çalışmalar için İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünden ya da Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğünden izin alınmadığı bilgisi de iddianamede yer alıyordu. 
‘İziniz define araştırma’ suçu kapsamında olduğu vurgulanan çalışmalar nedeniyle, Cumhuriyet Savcılığı, yasa dışı kazı çalışması yapan ve bu konuda doğrudan temin ihalesi gerçekleştiren Nazilli Belediyesi çalışanları ve yetkilileri hakkındaki dosyayı ayırarak Nazilli Adliyesine göndermişti.