Çine Avcılık ve Atıcılık Derneği Başkanı Zeyyad Özdemir yaptığı açıklamada, 2021- 2022 Yılını kapsayan av sezonunun bugün itibariyle kapandığını hatırlattı. 

Doğanın tekrar uyanışını simgeleyen cemrenin 19-20 şubatta havaya, 26-27 şubatta suya ve 5-6 martta da karaya düşerek döngüsünü tamamladığını ifade eden Özdemir açıklamasında şu fadeleri kullandı:

"Memeliler, kuş türleri, birçok böcek türü, bitkiler baharın gelmesiyle birlikte üreme dönemine girdiler. Bu sebeple bu döngüye zarar vermemek ve sürdürülebilir avcılık için doğadan çekiliyoruz.

Bu süreçte sizlerden Çine Avcılık ve Atıcılık Derneği olarak birkaç ricada bulunmak istiyoruz. Doğa yürüyüşü ,ağaç budama, bahçe işleri, zeytinlik işleri, kedirgen sarmaşık toplama faaliyetleri, doğada köpek gezdirmek, mantar aramak tarzında yapılan tüm aktivitelerde meralarda ve arazide gördüğünüz yuvalara, yumurtalara, herhangi bir memeli yada kuş türü yavrusuna kesinlikle dokunmayınız. Çünkü yuva sahibi veya o yavrunun sahibi çok yakınlarındadır. Kısacası doğaya müdahalede bulunmamak en güzel yardımdır. Sadece yaralı hayvanlarla karşılaşma durumlarında Doğa koruma milli parklar şubesine veya avcı derneklerine olmak üzere mutlaka bizlere ulaşınız. Doğal dengeyi bozmadan hasat etmek ve doğayı korumak ve gelecek nesillere bu bilgiyi aktarmak hepimizin görevi. Bu konuda mutlaka duyarlı olalım."