Aydın’ın Çine ilçesinde ekmeğe zam gelmesine rağmen kendi kar oranlarının aynı kaldığını belirten mahalle bakkalları, durumu protesto ederek ekmek satışı yapmayı bıraktı. 

Çine'de orman arazisini maden şirketine satmış! Çine'de orman arazisini maden şirketine satmış!

Çine'de daha önce 1 lira 50 kuruştan satılan 200 gram ekmek, artan girdi maliyetleri nedeniyle gramajı artırılarak 2 lira 50 kuruştan satışa sunuldu. Eski fiyat tarifesi ile ekmek satışından 30 kuruş kar payı alan bakkal işletmecileri, ekmeğe gelen 1 lira zamma rağmen kendilerine fırıncılar tarafından verilen kar payının değişmediğini ifade etti.
Konuyla ilgili görüşmek üzere, Çine Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Metin Uyar ile ilçede hizmet veren yaklaşık 25 bakkal işletmecisi bir toplantı gerçekleştirdi. 
Toplantıda, bakkalların fırıncıların kendilerini mağdur ettiğini söyleyerek kar artışı istediğini söyleyen Çine Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Metin Uyar, “Bakkal işletmecileri, ‘Fırıncılardan, ekmek 1 lira 50 kuruşken 30 kuruş kar alıyorduk. Ekmek 2 lira 50 kuruş oldu. Yine 30 kuruş kar alıyoruz. Ancak o zaman poşetin kilosu 8-9 liraydı. Şu anda 23 lira oldu. Şu anda bir poşetin maliyeti bize 20 kuruş. 10 kuruş kazanç, bize çok düşük geliyor. Bu nedenle ekmek satmayacağız’ dediler” diye konuştu. 
“BUGÜN TEKRAR GÖRÜŞECEĞİZ”
Fırıncılara giderek durumu aktardığını söyleyen Uyar, “Fırıncılar, ‘Biz de 3-4 aydır zarar ediyorduk ama onların karlarını veriyorduk’ dediler. Diğer ilçeleri ve il merkezini aradım. Oralarda 50 kuruş olmuş. Buradaki fırıncılardan henüz yanıt gelmedi. Pazar günü itibariyle 25 mahalle bakkalı ekmek satmayı bıraktı. Bugün fırıncılarla tekrar görüşeceğiz” ifadelerini kullandı.