banner47

Havanın kararması nedeniyle helikopterlerin müdahalesi durdu

Aydın Çine ilçesindeki orman yangını büyüyerek devam ediyor. Yangın bölgesindeki 4 mahalle tahliye edilirken, yangın bölgesine görevliler dışındaki kişilerin girişi yasaklandı.

Havanın kararması nedeniyle helikopterlerin müdahalesi durdu
banner68

Yangın, saat 17.00 sıralarında Gökbel Dağı eteklerinde başladı. Rüzgarın da etkisiyle büyüyen yangın nedeniyle Akçaova, Esenler, Sarıköy ve Altınabat mahalleleri ve bazı hayvancılık işletmeleri boşaltıldı. Gün içerisinde bölgeye sevk edilen çok sayıda ekip karadan ve havadan meydana gelen yangına müdahale etti. Havanın kararması sonrası havadan müdahale dururken, rüzgarla birlikte etkisini arttıran yangına karadan aralıksız müdahale devam ediyor. Yangının söndürülmesi için adeta tüm Aydın seferber olurken bölgedeki engebeli arazi müdahaleyi zorlaştırıyor.

“YERLEŞİM YERLERİNİ TEHDİT EDER BOYUTA DOĞRU İLERLİYOR”

Aydın Valisi Hüseyin Aksoy, devam eden yangının büyüdüğüne dikkati çekerek "Çine'deki yangın devam ediyor. Ben de şimdi oraya gidiyorum. Yerleşim yerlerini tehdit eder boyuta doğru ilerliyor." ifadelerini kullandı.

YANGINZEDELERE PSİKOLOJİK DESTEK

Gökbel Dağı eteklerinde başlayan ve büyüyen yangın 4 bin nüfuslu yerleşim birimi Akçaova Mahallesi’ne ilerlerken, yangının sıçrama riski dolayısıyla Akçaova, Altınabat, Esenler ve Sarıköy Mahalleleri tahliye edildi. Bölgede vatandaşların tedirgin bekleyişleri sürerken, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü harekete geçti. Tüm kurumlar ve vatandaşların işbirliği ile alevler kontrol altına alınmaya çalışılırken Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü koordinesindeki Çine Sosyal Hizmet Merkezi Aile Sosyal Destek Programı (ASDEP) personelleri de, yangının şokunu atlatmaya çalışan vatandaşlara psikososyal destek hizmeti veriyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2021, 23:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER