Çiğ sütün litre satış fiyatının 4 lira 70 kuruş olarak belirlenmesi, üreticiyi rahatlattı. Girdi maliyetlerindeki artış nedeniyle zor durumda kalan süt üreticisi, zamma sevindi. 

Yeni sosyal yardım miktarları açıklandı Yeni sosyal yardım miktarları açıklandı

Ulusal Süt Konseyi tarafından yapılan açıklamada süt üretim maliyetlerindeki artış sebep gösterilerek, çiğ süt tavsiye satış fiyatına 1,50 TL zam yapıldı. Buna göre çiğ sütün litre satış fiyatı 4,70 TL oldu.
Aydın'ın Nazilli ilçesinde 1979 yılından bu yana faaliyetini sürdüren Nazilli ve Çevresi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi (ÖRKOOP) Yönetim Kurulu Başkanı Ünal Önal, Ulusal Süt Konseyi tarafından oluşturulan süt fiyatları süt fiyatları ile ilgili açıklama yaptı.
“DEVLET DESTEĞİ 20 KURUŞ OLARAK UYGULANMAYA DEVAM EDECEK”
2 bin 800'e ulaşan ortaklarından günde ortalama 350 ton süt topladıklarını ifade eden ÖRKOOP Yönetim Kurulu Başkanı Ünal Önal, "Üreticilerin süt üretim maliyetlerinde yaşanan artışlardan etkilenmesini önlemek amacıyla toplanan Ulusal Süt Konseyimiz bugün aldığı kararla çiğ süte zam geldiğini duyurdu. Yaklaşık 4 ay önce alınan kararın ardından çiğ sütte yapılan yeni düzenleme ile üreticimiz rahatlamış oldu. 01.07.2021 tarihinden beri litre fiyatı 3.20 TL olarak uygulanmakta olan ve artan maliyetler karşısında düşük kalan çiğ süt fiyatlarımızın artırılması için bugün toplanan ulusal süt konseyimiz; 8 Aralık 2021'den geçerli 4.70 TL olarak belirlendi. Süt devlet desteği ise 0,20 kuruş olarak uygulanmaya devam edecektir. Kooperatifimiz ortaklarımıza, üreten çiftçilerimize ve geçimini sütle sağlayan ülkemiz üreticilerine hayırlı ve bereketli olmasını temenni ediyoruz" dedi. 
“YETMEZ AMA EVET”
Aydın Süt Üreticileri Birliği Başkanı Servet Başkaya ise, “Girdi maliyetlerini hesapladığımız zaman yeterli değil ama buna da şükür diyeceğiz. 4 TL’nin altında yem, küspe, arpa, mısır yok. 4 TL’lik bir yem tarifesinden gittiğimiz zaman 1 kilo 300 gram yem almamız lazım. Buna göre, yeni fiyat bu 1,3 paritesine yakın oldu artık. 1,2 civarına geldi. Yetmez ama ‘evet’ diyelim” ifadelerini kullandı.