CHP İl Gençlik Kolları Başkanı Mustafa Dinç, İl Kültür ve Turizm Müdürü Umut Tuncer'e, Aydın Arkeoloji Müzesi Müdürlüğünde yapılan operasyon üzerinden yanıt verdi.
Aydın Valisi Hüseyin Aksoy'a seslenen Dinç, "Yoksa söz mü dinlemiyor bu kıpırdak müdür?" diye sordu.
Dinç'in açıklaması şöyle:
"İlimizde bir kültür müdürü düşünün ki kendi müzesinde tarihi eser kaçakçılığı iddiasıyla kendi müze müdürü gözaltına alınıyor, haberi yok ağzını açıyor, bir kültür müdürü düşünün ki kendi acziyetini iş bilmezliğini, yaptıklarının zekâtını bile rüyasında göremeyeceği bir kuruma laf atmaya uğraşıyor. Tescilli eserleri bile koruyamıyor. 
Bu şehirde Aydın Büyükşehir Belediyemiz, ilimizin tanıtımı için yıl boyu tüm kültür turizm fuarlarında ilimizi tanıtıyor haberi yok. 
Kuşadası’na Türkiye’nin en iyi camping alanını açmış, yerli yabancı talep patlaması yaşıyor, yeni yatırımla Büyükşehir Belediyemiz büyütmek zorunda kalıyor, bunun yine haberi yok. 
Kendi müzesine 300 metre mesafede bölgenin son yıllardaki en büyük restorasyon projesi yürütülüyor, Kuşadası Tariş alanında tescilli yapılar halkın kullanımına kazandırılıyor, 100 milyon lirayı aşan yatırım yapılıyor, bunun aklı başka yerde. 
Kuşadası sahiline kesintisiz 12 km’ye yakın bisiklet yolu, yürüyüş yolu kazandırılmış, bu bildiğin avara kasnak. Beceriksizlik tepesinden akıyor, Büyükşehir olmasa bu şehirde belki arkeolojik kazı yapılamayacak, bunun derdi fitne, fesat, cehalet.
Başka ne derdi var bu kültür müdürünün; siyaset… Siyaset yapacak beyzade. Artık vekillik mi hayali vardır bilinmez. Ancak, senin siyaset yapman için önce şu memuriyet kimliğinden bir istifa edeceksin beyefendi. Öyle alırken 3, satarken 5 lira olmuyor bu işler. Hem devletten, milletin ödediği vergilerle maaş alacaksın, hem siyaset yapacaksın, yok 3 kuruşa 5 köfte. 
Sayın Valimize’de seslenmek istiyorum. Sayın Valim, bakın müdürünüz söz dinlemiyor herhalde, siyaset yapmaya uğraşıyor; uyarmıyor musunuz? Sözünüzü mü dinlemiyor bu kıpırdak müdür? 
Sizden istirhamım arkadaşa kanun gereği görevlerini hatırlatmanız, istifa etmiyorsa, işini yapsın, siyaseti siyasetçilere bıraksın. Yok, bırakmayacaksa, bizim de tavrımız da tepkimiz de açıklamalarımız da farklı olur. Biz bunun gibi ne cahiller gördük, bu şehirde kültür müdürlüğünü de, müzelere sahip çıkmayı da alnının teriyle yapacak çok civan var, kimse merak etmesin. 
Şu Sultanhisar’a yaptığı kütüphanede neye kaç lira harcadı ayrılmadan da kalem kalem açıklasın."

1-6