banner47

Söke Çayı'nda ıslah çalışmaları devam ediyor

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, Aydın’a yaptığı yatırımlarla toprakları su ile buluşturmaya, vatandaşlara içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.

Söke Çayı'nda ıslah çalışmaları devam ediyor
banner68
banner108

Bu kapsamda, oluşan taşkınlarla yerleşim yerlerine ve tarım arazilerine zarar veren Söke Çayında çalışmalar aralıksız sürüyor. Çayın, 2 bin 250 metrelik kısmının ıslahı planlandı. Bin 450 metrelik kısmında ise ıslah çalışmaları tamamlandı.

DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, işin fiziki olarak yüzde 65’inin tamamlandığını açıkladı.

Kaya Yıldız yaptığı yazılı açıklamada; “Aydın ili sınırları içerisinde yer alan Söke ilçe merkezinden geçen, Söke Çayında zaman zaman oluşan taşkınlarla yerleşim yerlerine ve tarım arazilerine zarar verdiği bilinmektedir. Tekrar aynı sorunlarının yaşanmaması ve ilçe merkezinin daha estetik bir görünüme kavuşması için Söke Çayının 2 bin 250 metrelik kısmının ıslahı planlanmış olup, 1.450 metrelik kısmında ıslah çalışmaları tamamlanmıştır. İş fiziki olarak %65 mertebesindedir. Geri kalan kısımda ıslah çalışmalarımız aralıksız devam ediyor. Islah çalışmalarının tamamlanmasıyla birlikte Söke ilçe merkezi ve 2 bin 360 dekar tarım arazisi taşkınlardan korunarak vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği temin edilmiş; ilçe merkezi estetik bir görüntüye kavuşması ve vatandaşlarımızı rahatsız eden kötü koku ve görsel kirlilik ortadan kalkmış olacaktır” diye konuştu.

Yıldız, “Son olarak bu projelerin yapılmasında en büyük destekçimiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Tarım ve Orman Bakanımız Dr. Sayın Bekir Pakdemirli’ye şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER