banner47
r

Osmanlı'nın kayıp lalesi için arama çalışması başlatıldı

Osmanlı’nın kayıp lalelerinden biri olan ‘Güzel Lale’nin Sultanhisar’a bağlı Salavatlı Mahallesi’nde görülmesi üzerine Aydın Doğa Koruma Ve Milli Parklar Müdürlüğü tarafından konuyla ilgili çalışma başlatıldı.

Osmanlı'nın kayıp lalesi için arama çalışması başlatıldı
banner68
banner108

Osmanlının kayıp lalelerinden biri olan, tarihte pek çok çinide desen olarak kullanılan, ancak uzun yıllardır görülmeyen ve Latince adı Tulipa Clusiana olan kayıp lale, Aydın’ın Sultanhisar ilçesi Salavatlı Mahallesi’nde görüldü. Büyük heyecan yaratan kayıp lalenin ilde farklı yerlerde de görüldüğü haberi üzerine, Aydın Doğa Koruma Ve Milli Parklar Müdürlüğü tarafından konuyla ilgili çalışma başlatıldı.

Doğaseverlere çağrıda bulunan Müdürlük yetkilileri, “Ulusal ve yerel basın-yayın organlarında gündeme taşınan; Osmanlı döneminde halıları ve çinileri süsleyen, güzelliği ile kendine hayran bırakan "Güzel Lale" namı diğer Osmanlı'nın kayıp lalesinin ilimizde kültüre alınmış bireylerinin bulunduğu haberi üzerine, arazide görevli tüm ekiplerimizce kayıp lalenin doğal popülasyonunun varlığı araştırılmaya başlanmıştır. Vatandaşlarımızdan Güzel Lale’nin, doğal yayılım gösteren türlerinin tespiti halinde, 0256 213 01 03 numaralı telefondan Müdürlüğümüze bildirimde bulunulmasını rica ederiz” ifadelerine yer verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER