Aydın Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Selahittin Çetindoğan, kuaför ve berberler için aşı önceliği istedi.

Aydın Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı ve Kuaför ve Berberler Odası Başkanı Selahittin Çetindoğan, aşı önceliği talep etti. Kuaför ve berberlerde birebir temas halinde işlem yapıldığını belirten Çetindoğan, “Aydın’da odamıza kayıtlı yaklaşık 500 kuaför ve berber esnafımız var. Hepsinin şuanda salonları açık daha sağlıklı koşullar altında çalışabilmeleri için, yetkililerden ricamız aşı sıralamasında öne çekilmeleridir” dedi.

“HEM ÇALIŞANLARI HEM MÜŞTERİLERİ RAHATLATACAK”

Aydın'da kömürün torbası 85 lira oldu Aydın'da kömürün torbası 85 lira oldu

Çetindoğan açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Aylardır kapalı olan esnafımız artık gerçekten çok zor durumdaydı. Saat sınırlamalı da olsa işyerlerimizi açabilmek tüm esnaf ve sanatkâra çok iyi geldi. Tabi ki vaka sayılarına göre bir düzenleme yapıldığını biliyoruz ve sayılarda bir atış olursa belki de tekrar kısıtlamalarla karşı karşıya kalacağız. Kuaför ve berber salonlarımızı ele alırsak son yasaklarda kapatılmadılar fakat insanlar hastalıktan korktuğu için artık neredeyse salonlara gitmiyor. Kaç aydır onlar da kısıtlamalı çalışıyorlar. Aylardır akşam en geç 19:00’da işyerlerini kapatmak zorunda kalıyorlardı, bırakın hastalıktan korkmayı insanlar işten çıkıp salona gidecek vakit bile bulamıyorlar zaten. Bu meslekte bildiğiniz üzere birebir temas halinde işlem yapılıyor. Aydın’daki salonların hemen hemen hepsi pandemi kurallarına riayet ediyor. Bizler de ara ara denetimlerimizi yapıyoruz. Fakat artık ülkemizde aşılama başlamışken meslek grubu olarak değerlendirilip kuaför ve berberlerimizin aşı için öncelikli olması hem çalışanları hem de müşterileri daha bir rahatlatacaktır. Aydın’da odamıza kayıtlı yaklaşık 500 kuaför ve berber esnafımız var. Hepsinin şuanda salonları açık daha sağlıklı koşullar altında çalışabilmeleri için, yetkililerden ricamız aşı sıralamasında öne çekilmeleridir.”

“ALIŞVERİŞİ KÜÇÜK ESNAFTAN YAPALIM”

Başkan Çetindoğan “1 Mart’ta yapılan toplantıdan sonra Aydın’ın da kısıtlamaları gevşetilen iller arasında olması hepimizi sevindirdi. Sokağa çıkma yasaklarımız kalktı, işyerlerimizi açabildik. Şimdi sıra Aydın halkı olarak bizde. Maske, hijyen ve sosyal mesafe kurallarına biraz daha özen göstererek vaka sayılarını düşürebiliriz. Böylelikle en kısa zamanda eski özgür günlerimize kavuşabilir, sevdiklerimizin yanında olabiliriz. Değinmek istediğim bir konu daha var. Şöyle ki; Aydınlı esnafımız uzun bir aradan sonra yeniden kepenk kaldırmışken alışverişlerimizi küçük esnaftan yapmayı unutmayalım lütfen. Yerel esnafımızı kalkındırmak ve yaşanılan süreçteki izleri silebilmek bizim elimizde” açıklamalarında bulundu.