Vatan Partisi Aydın Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Yalçın Büyükdağlı, jeotermal tesisler ve çeşitli atıklar nedeniyle kirlenen Büyük Menderes havzası için ‘koruma kanunu’ çıkarılmasını istedi. Valilik ve Büyükşehir Belediyesini jeotermal tesislerle ilgili gerekli işlemleri yapmamakla suçlayan Büyükdağlı, “Bu yasayı siyasi partilerin, öncelikle Aydınlı yurttaşlarımızın gündemine getiriyoruz. Bunun dışında bir çıkış yolu görülmüyor” dedi.

Vatan Partisi Aydın Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Yalçın Büyükdağlı, Büyük Menderes havzasındaki kirliliği önlemek için hazırladıkları çözüm önerisini açıkladı. Basın toplantısı düzenleyen Büyükdağlı, havzanın milli parklar ve tarihi varlıklarda uygulandığı gibi bir kanunla korunmasını istedi.

“YARGIYA GİDECEK”

Jeotermal kaynakları ilgilendiren 5686 sayılı yasanın tam anlamıyla uygulanmadığını vurgulayan Büyükdağlı, “Bu tesisleri inceledik. Belki birkaç tanesi kurallara ve istenen teknolojiye uygundur ama büyük bir bölümü gece kondu usulü üretim yapıyor. Bunlara izin veren merkezi hükümetin buradaki temsilcisi olan valilik tarafından ruhsat çıkarılıyor. Ama tesislerin kanunlara uygun olup olmadığına pek dikkat edilmediği ya da aldırılmadığı anlaşılıyor. Bu tip tesislerin kapatılması lazım. Çünkü bizi öldürüyor, hayatı öldürüyor, tarımı öldürüyor. Valilik böyle bir çizgi izliyor anca biz sonuna kadar mücadele edeceğiz ve bu olay yargıya gidecek” dedi.

“İSTİFA EDİP GİDECEK”

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun da sessiz kaldığını söyleyen Büyükdağlı, Çerçioğlu’nu yetkisini kullanmamakla suçladı. Büyükdağlı şu ifadeleri kullandı:

“Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu sessiz. 2015 yılında bir açıklamasında, ‘Ben bu tip uygulamalara karşıyım’ diyor. Ancak hiçbir icraatını görmedik. Röportajda, ‘Karşıyım ama benim bir yetkim yok’ diyor. Büyükşehir Belediye Başkanı ‘Benim yetkim yok’ diyorsa yapacağı tek şey vardır; istifa edip gidecek, aday falan da olmayacak. Bir belediye başkanının yönettiği alanda tarıma, doğaya, insana zarar veren her konuda yetkisi vardır. Ruhsatı vali veriyorsa da rapor hazırlar, yargıya götürür, dünyayı ayağa kaldırır. Halkı örgütler, valiliğin kapısına dayanır, hesabını sorar. Ben Büyükşehir Belediye Başkanı olursa bunları yapacağım, hesabını soracağım. Teknolojiye, bilime, insan sağlığına aykırı tesisleri kapattıracağım. Görevini yapmayan yetkilileri bezdiririm.”

BÜYÜK MENDERES HAVZASI KORUMA KANUNU

Büyük Menderes’in ancak bir kanunla korunabileceğini ifade eden Yalçın Büüyükdağlı, önerisini şu ifadelerle anlattı:

“Büyük Menderes Havzası Koruma Kanunu’nu hazırladık. Bu kanun, Büyük Menderes’in doğduğu yerden başlayarak tüm havzayı koruma altına alacaktır. Tarihi veya doğal koruma alanlarındaki gibi bir sistem getirecektir. O yasaya bağlı bir kurul olacaktır ve yasanın denetimi o kurula geçecektir. Kuruldan izinsiz çivi dahi çakılamaz. Her şeyi dümdüz eden, çevreyi kirleten sanayi de olmaz. Bu yasayı siyasi partilerin, öncelikle Aydınlı yurttaşlarımızın gündemine getiriyoruz. Bunun dışında bir çıkış yolu görülmüyor. Büyük Menderes havzasında 3 milyona yakın insan yaşıyor. O insanlara karı sorumluyuz. Kurumsal yapılanma, önemli bir güvencedir.”

Vatan Partisi Aydın Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Yalçın Büyükdağlı, “AKP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı ve Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun önlerine bu öneriyi getiriyorum. Buna bir cevap vermelerini istiyorum. Bu işi ortak yapalım, üstüne gidelim derlerse memnun oluruz” dedi.