Büyük Menderes Nehri insan kaynaklı olarak kirletilmeye devam ediyor. Nehrin son görüntüsü kirliliğin ürkütücü boyutlarda olduğunu ortaya koydu.

Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) Başkanı Bahattin Sürücü, Sarıkemer’deki taş köprü çevresindeki kirliliği görüntüledi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Sürücü:

"İnsan kaynaklı atılan çöpler, Sarıkemer’deki tarihi taş köprüde birikiyor. Taş köprünün menfezleri ağaç kütükleriyle tıkalı olduğundan, suyla sürekli gelen çöpler adacıklar oluşturuyor. Menderesteki suyun debisine göre sular bazen Taş köprünün üzerinden aşarak tüm çöpleri Ege Denizi’ne ve kısmen de Bafa Gölü’ne taşıyor. Şu anda zeytin zamanı. Zeytinler fabrikalarda sıkılıyor. Bazı işletmeler özellikle yağmurlu günlerde, dinlendirme havuzlarında tutmaları gereken zeytinyağı kara atık sularını menderese veriyor. Menderes şimdi de simsiyah akıyor. Kara atık suları denize kadar ulaşıyor" dedi.

Jandarma kış aylarında sokak hayvanlarını unutmadı Jandarma kış aylarında sokak hayvanlarını unutmadı

Bafa Gölü’ne menderesten su taşıyan Serçin Priz Kanalı’nın siyah renge bürünmüş durumda olduğunu vurgulayan Sürücü, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"Yeterli oksijen alamayan balıklar su yüzeyine çıkınca, göldeki tüm kuşlar kanala doluşmuş. Bafa Gölü’nün Serçin bölümüne kara atık sularının yaygın bir şekilde dağıldığı görülüyor. Bu durum bölgenin kaderi olmamalıdır. İlgili her kurum kendi alanında mutlaka harekete geçmeli, gerekli yaptırımları uygulamalı ve sorumlular hakkında gereğini yapmalıdır. Hiç kimsenin doğayı hoyratça kullanma hakkı olmamalıdır. Kirleten mutlaka bedelini ödemelidir. Biyoçeşitliliğe zarar veren, görüntü kirliliği yaratan, çevresinde yaşamış olduğu insanların sağlığını bozan ve mutsuz eden bu görüntülerin bir an önce kaldırılacağını umuyoruz."

SİTE2-15