İl Kültür Müdürlüğünün söz konusu camide çalışma yapmadığını ifade eden Umut Tuncer ise “Sayın Vekil, hangi kurumun, hangi çalışmada, hangi sorumluluğa sahip olduğunu biliyor diye umuyorum. Eğer bilmiyorsa memleketim adına üzülürüm” dedi.

Nazilli Gazeteciler Cemiyetini ziyaret eden CHP Aydın milletvekili Süleyman Bülbül, İl Kültür ve Turizm Müdürü Umut Tuncer’i iktidar yanlısı siyasi demeçler vermekle suçladı.

Bülbül, Sultanhisar Kavaklı Mahallesi’nde Selçuklu döneminden kalma bir caminin restorasyonu sırasında tarihi dokuya zarar verildiğini öne sürerek, “Tarihi değerlerimizi koruyamayan bir müdür var” dedi.

BÜLBÜL’E ANINDA CEVAP

Sosyal medya hesabından bir açıklama yapan Aydın Kültür ve Turizm Müdürü Umut Tuncer, Bülbül’ün açıklamalarını şaşkınlıkla okuduğunu vurguladı.

Tuncer, “Bugüne kadar çeşitli düzeylerde siyasilerin basın üzerinden türlü saldırılarına maruz kaldım. Siyasal retoriğin beceriksizce kullanıldığı, seviyenin temsil makamına yakışmadığı bir dil ile çalakalem yapılan açıklamalarda aileme dahi dil uzatıldı. Hiç birine cevap vermedim; ancak bunu fırsat bilip ‘nasıl olsa cevap vermiyor’ aklıyla üretilen haksız ithamları da doğru bulmuyorum” dedi.

“SORUMLULUĞUMUZ DA DAHİ BULUNMAYAN BİR ÇALIŞMA”

CHP Aydın Milletvekili Sayın Süleyman Bülbül’ün "Tarihi değerlerimizi koruyamayan bir müdür var" söylemini şaşkınla okuduğunu ifade eden Tuncer, sözlerini şöyle sürdürdü: Sayın Vekil beni siyasi gündemine çekmek konusunda arzulu olabilir; fakat kurumumuzla alakası olmayan, sorumluluğumuz da dahi bulunmayan bir çalışmaya atıf yaparak, Aydın tarihine sahip çıkmadığımı ifade etme hakkına sahip olamaz. Sayın Vekil, hangi kurumun, hangi çalışmada, hangi sorumluluğa sahip olduğunu biliyor diye umuyorum. Eğer bilmiyorsa memleketim adına üzülürüm. Kaldı ki Sayın Vekilin söz ettiği restorasyon çalışmasına yönelik eleştirilerini haklı ve bilimsel değil, kişisel buluyorum. Ayrıca Sayın Bülbül'ün kültür mirasımızı koruma konusundaki hassasiyetini, bahsettiği camiye 200 metre mesafede ve harap durumda olan Yörük Ali Efe'mizin doğduğu Sultanhisar Belediyesi mülkiyetindeki eve karşı da göstermesini beklerim.

HEDEF 2 MİLYON 500 BİN TURİST

Tuncer, paydaş kurumlarla yapılan çalışmalar sonucu Aydın’a 2 milyon turist geldiğini, 2022 yılı hedefinin ise 2 milyon 500 binin üstüne çıkmak olduğunu ifade etti. Tuncer sözlerini şöyle sürdürdü: Aydın'ımız kültür ve turizmi ile ilgili konularda paydaş kurumlara yönelik yaptığım performans içerikli tespitleri de objektif düşünmek yerine "siyasi açıklamalar" savunmasıyla geçiştirme çabasını da doğru bulmuyor, kendisini ilgili açıklamalarımı tekrar okumaya davet ediyorum. Sayın Vekil müsterih olsun, 2021 yılında paydaşlarımızla güç birliği inşa ederek Aydın'ımıza 2.000.000 turist gelmesini sağladık. Pandemi yılı olmasına rağmen tüm zamanların rekorunu kırdık. Bu yıl ise turist sayısında 2.500.000 milyon üzerine çıkarak eşi benzeri olmayan bir başarıyı yakalayacağız inşallah. Yine 2021 yılında 17 çalışma ile Türkiye'nin en çok arkeolojik çalışma yapılan ili olmayı başardık. Mülkiyetimizdeki nice yapının restorasyonunu ve yapı projesini tamamladık. Bunun gururunu yaşamanın hakkımız olduğuna inanıyor, takdiri kamuoyuna bırakıyorum.