TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve AYTO Başkanı Hakan Ülken, Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin yol kenarlarına dikilen TOTEM’ler için aldığı fahiş izin ücretlerinin düşürülmesini istedi. Aydın’da zorunlu olan ücretlerin İstanbul, İzmir ve Denizli gibi illerde talep edilmediğini vurgulayan Ülken, konunun Kasım ayı Meclis gündeminde ele alınması çağrısında bulundu.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Aydın Ticaret Odası (AYTO) Başkanı Hakan Ülken, Aydın Büyükşehir Belediyesi ve Belediye Meclisi’ne TOTEM izin ücretlerinde düzenleme yapılması çağrısında bulundu.

Aydın’da yüklü miktarda izin ve izin yenileme parası alındığını belirten Ülken, benzer taleplerin İstanbul, İzmir ve Denizli gibi illerde olmadığını vurguladı.  

AYTO üyelerinin yoğun talebi üzerine açıklama yaptıklarını belirten Ülken, “Aydın’daki TOTEM fiyatlarıyla ilgili komitemizdeki üyelerimizden yoğun bir talep söz konusu. Aydın’da bir TOTEM dikmek istediğinizde, 3 bin lira izin ücreti ödemek durumunda kalıyoruz. Eğer dikilen TOTEM şehir merkezlerinde, cadde, bulvar ve AVM’lerde ise yüzde 50 daha fazla ücret alınıyor. 4 bin 500 lira. Reklam vergisi uygulanıyor. Bu izin ücreti Denizli’de, İzmir’de, Muğla’da, İzmir’de yok. Bunun yanı sıra bu TOTEM’lerden her yıl yıllık izin bedeli, yenileme ücreti alınıyor. Aydın’da bin 500 TL. Şehir merkezi, cadde, bulvar ve AVM’lerde izin yenileme ücreti yıllık 2 bin 250 TL. Yani yüzde 50 farkla. Yine aynı şekilde Denizli, İzmir, Muğla ve İstanbul’da böyle bir uygulama yok” dedi.

Kasım ayında yapılacak olan Büyükşehir Belediye Meclis toplantısında bu konunun ele alınmasını isteyen Ülken, “Biz Kasım ayında yapılacak olan Büyükşehir Belediye Meclisinde Başkanlıktan ve üyelerden, üyelerimizin diğer illerdeki uygulama gibi fiyat tarifelerinin yeniden düzenlenmesini talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

HABER: Naci ERİŞ