Aydın'ın Efeler ilçesinde uzun yıllardır kasaplık yapan Levent Yelgen (51), yaklaşan Kurban Bayramı öncesi, etin saklanması ve işlenmesine yönelik vatandaşların yarısının yanlış yöntemler uyguladığını söyledi. Yelgen, "Hayvan kesildikten sonra etler birbirine değmeden en az 2 saat serin bir ortamda dinlendirilmelidir" dedi.

(İSMAİL ÖRS) Aydın'ın Efeler ilçesinde 41 yıldır yıldır kasaplık yapan 51 yaşındaki Levent Yelgen, Kurban Bayramı'na sayılı günler kala etlerin nasıl saklanması ve işlenmesi gerektiğini anlattı. Yelgen, " Vatandaşlarımız kurbanlarını kestikten ve etlerini ayırdıktan sonra hemen buzdolabına atıyor. Vatandaşların yüzde 50'si bu yöntemi uyguyor. Farkında olmadan mundar ediyorlar. Kurban kesildikten sonra, parçalara ayrılan etler birbirine değmeden serin ve gölge bir ortamda en az 2 saat dinlendirilmeli. Vatandaşlar serin yer bulamıyorsa klima ya da vantilatör çalıştırmalı" dedi. 

"ETİ YANLIŞ SINIFLANDIRIYORLAR"
Et konusunda uzman olmayan kişilerin etleri yanlış sınıflandırdığını ifade eden Yelgen, " Bazı vatandaşlarımız kasaplara para vermemek için etlerini evde kendi işliyor. Bilen kişilerde sorun olmuyor ama bilmeyen kişiler bifteği kıyma yapıyor. Etin kalitesine zarar veriyorlar" diye konuştu.

 "EN FAZLA 3 AY BEKLETİLMELİ"
Kurban etinin bekletilmesine karşın doğru bilinen yanlışlara dikkat çeken Yelgen, "Kurban kesildikten sonra etini stoklanıyor. 1 yıl boyunca kurban eti yiyenler var. Et bir süre sonra besin değerlerini kaybeder. En fazla 3 ay bekletilmesi uygundur. Daha sonrasında bekletilen et yenir ama besin değeri olmayan eti tüketmiş olursunuz" diye konuştu.

Başkan Atay, koronavirüse yakalandı Başkan Atay, koronavirüse yakalandı