Aydın’da görev yapan basın mensupları, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla Aydın Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti (ABGC) tarafından düzenlenen gecede bir araya geldi. 

Çine'de simit ve kumru fiyatı 2.5 TL'ye indi Çine'de simit ve kumru fiyatı 2.5 TL'ye indi

Aydın Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti (ABGC), 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla gece düzenledi. Efeler ilçesindeki bir restoranda düzenlenen geceye, ABGC Başkanı Cem Ulucan, Basın İlan Kurumu Aydın Şube Müdürü Nuri Gülen, Nazilli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ümit Özmen, Aydın Büyükşehir Belediye Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Onur Arazsu, İncirliova Belediyesi Basın Birimi Sorumlusu Hüseyin Çetin ve çok sayıda gazeteci aileleriyle birlikte katıldı.
“BİRLİK YA DA ODA STATÜSÜNE KAVUŞMAK ZORUNDAYIZ”
Programda konuşma yapan ABGC Başkanı Cem Ulucan, meslektaşlarının gününü kutladı. Gazetecilerin sorunlarına da değinen Ulucan, “Oda olamıyoruz, birlik olamıyoruz. Bu yasal statüyü bize vermiyorlar. Ama biz 4’üncü gücüz. Bunun değişmesi lazım. Bizim birinci problemimiz, gazetecilerin birlik ya da oda statüsüne kavuşma zorunluluğudur. Aydın Elektrikçiler Elektronikçiler Fotoğrafçılar Esnaf ve Sanatkarları Odası Başkanı konudan habersiz, ne o sizi tanıyor, ne siz onu tanıyorsunuz. Ama her ay aidatınızı ödüyorsunuz. Neden, çünkü bir oda kaydınız olmak zorunda olduğu için. Ticaret Odası’nda fotoğrafçıların altında bir komite var” şeklinde konuştu. 
“MESLEK YASASI BİR AN ÖNCE ÇIKARTILMALI”
Meslek Yasası’nın da hayata geçmesi gerektiğini vurgulayan Ulucan, “Akşam rüyasını görüp sabah gazeteci olunabiliyorsa o zaman biz de akşam rüya görelim, sabah doktor olalım, avukat olalım, berber olalım. Bu meslekleri olamıyorsunuz ama canı isteyen berber, ertesi gün gazeteci olabiliyor. O yüzden ikinci talebimiz de Basın Meslek Yasası’nın da bir an önce çıkartılması. Mesleğe bir çeki düzen verilmesi. 20 yıldır bir internet yasası çıkamamış. İnternet gazeteciliğini resmi olarak gazeteci sayamıyoruz. Vergi grubu dediğimiz haftalık, 15 günlük, aylık gazetelerimiz. Aydın’da en büyük pay aracılık ilanlarından geliyor. Bu da 12 gazete dışında kalan yaklaşık 56 gazetede toplanıyor. Ama Basın İlan Kurumu’nun nezdinde bile sadece 12 tane gazete, gazeteci sayılıyor. Bunların değişmesi lazım. Bizim taleplerimiz bu yönde olacaktır” ifadelerini kullandı.
Ulucan’ın konuşmasının ardından gazeteciler, canlı müzik eşliğinde doyasıya eğlendi.