Aydın'ın Efeler ilçesinde yaşayan emekli öğretmen Erkan Atalı, atık malzemelerden zeka ve beceri oyuncakları üretiyor. Atalı, "Bu oyuncaklar sayesinde çocukların hayata karşı dirençleri ve problem çözme yetileri artıyor" dedi.

(ÖZEL HABER- İSMAİL ÖRS) Efeler'de yaşayan emekli öğretmen  69 yaşındaki Erkan Atalı, ilkokul öğretmeni sayesinde ilgi duymaya başladığı zeka ve beceri oyuncakları üretiyor. Yaptığı oyuncaklarla sayısız sergide yer alan ve 'Oyuncakçı dede' lakabıyla tanınan Atalı, 
İp, kargı, çalı, tel ve benzeri atık ürünlerle oyuncaklarını üretiyor.  Atıl, "Oyuncaklar oyalama aracı demek.  Bu oyuncakları yaparken oyalandıkları anlarda bakış açısı, el becerisi ve yorumlama yeteneklerini geliştirmeyi hedefliyorum" diye konuştu.

Gözden kaçırmayın

Çevre Belediyeler Birliği’nden Başkan Çerçioğlu'na ziyaret Çevre Belediyeler Birliği’nden Başkan Çerçioğlu'na ziyaret

"İLKOKUL ÖĞRETMENİM SAYESİNDE İLGİ DUYDUM"
İlkokul öğretmeninin sınıfa getirdiği zeka oyuncağı sayesinde bu tarz oyuncaklara ilgi duymaya başladığını anlatan Atalı, "Öğretmenim sınıfa zeka oyuncağı getirdi ve cozemizi istedi. Çözenler arasında bende vardım. O gün ilgi duymaya başladım. Daha sonra aileme anlattım. Dedem de beni bu tarz oyuncaklar yapan arkadaşıyla tanıştırdı. Yeni zeka oyuncaklarım olunca ilgim daha da arttı. Hem öğretmenliğim hem de emeklilik günlerimde üretime devam ediyorum" diye konuştu. 
"HER YAŞ GRUBUNA HİTAP EDİYOR"
Yaptığı oyuncakların sadece çocuklara değil her yaş grubuna hitap ettiğini dile getiren Atalı, "Oyuncaklarla  sadece çocuklar değil farklı yaş grupları da yoğun ilgi gösteriyor. Kim olursa olsun, başladıklarında yarım bırakmamalarını istiyorum. Başta çok zor gözüküyor ama çözdüklerinde daha ileri seviyesini istiyorlar. Hayata karşı problem çözme ve dirençli olma yeteneklerini geliştirmeyi hedefliyorum" dedi. 
Fabrikasyon oyuncakların çocuklara beceri kazandırmadığını söyleyen Atalı, bu tür oyuncakların sayısını arttırmayı ve daha geniş kitlelere ulaşmasını hedefliyor.