Fen Lisesi düzeyinde sayısal ağırlıklı bir müfredatla eğitim veren Yüksek Teknoloji Koleji, bu yıl sınırlı sayıda kontenjanla 150 öğrenciyi kabul edecek.

Alanında başarı dilimi yüksek olan okulların başında gelen Aydın Yüksek Teknoloji Koleji Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Yenilenebilir Enerji ve Endüstriyel Otomasyon olmak üzere iki ana bölümde eğitim veriyor.

Eğitimde başarı oranını düşürmek istemediklerini anlatan Okul Kurucusu Suat Erez, “Genelde Ağustos ayı sonuna kadar kontenjanımızı doldurmuş oluyoruz. Her yıl 150 öğrenci kaydı alabiliyoruz. Tüm ilçelerden öğrencilerimiz var. Fen Lisesi düzeyinde sayısal ağırlıklı bir müfredatla eğitim veriyoruz. İş dünyasının gözdesi konumunda olan bir okul olmamıza rağmen Hukuk ve Tıp Fakültesi’ni hedefleyen öğrencilerimiz de var.”

AYDIN’DA ALTERNATİFİ OLMAYAN TEK OKUL

2016 yılında Aydın Amerikan Kültür Kolejleri Özel Ege Atabey Koleji Ortaklığı ile eğitim sektörüne başladıklarını anlatan Suat Erez, şöyle konuştu:
“Aydın Yüksek Teknoloji Koleji olarak 2020-2021 eğitim öğretim döneminde hizmete açıldık. Aydın’da eğitim sektöründe alternatif olmayan bir okuluz. Devlet destekli bir okuluz, öğrencilerimizin eğitimi tamamen ücretsiz. Yenilenebilir Enerji ve Endüstriyel Otomasyon olmak üzere iki ana bölümüzü var. Bu iki bölümden mezun olan her bir öğrencimiz günümüzün en etkin mesleklerine sahip olmuş olacak. Bizim okulumuzdan mezun olan öğrenciler Europass Belgesi, İşyeri Açma, Ustalık, Tekniker ve Teknisyen belgeleriyle kendi işlerini kurabilecek seviyede mezun oluyorlar. Üniversiteye gidecek öğrencilerimiz için de avantajları barındırıyoruz. Alanında tercih edeceği bölüme gitmek isteyen bir öğrenci üniversitelerin tercih noktasında önceliğinde bulunuyor. Bunun yanı sıra ek puan ile üniversite okumak için bir fırsatı daha oluyor. Okulumuzdan mezun olan öğrenciler aynı zamanda yurt dışında da iş imkanına sahip oluyor.”

ÖĞRENCİLER, İŞ HAYATINA HAZIR BİR ŞEKİLDE MEZUN OLUYOR

Okuldan mezun olunması ile birlikte öğrencilerin yeni bir iş için bir çok fırsata sahip olduğunu, Aydın iş dünyasının ilgi gösterdiği okulda eğitim kalitesinden hiçbir şekilde ödün vermediklerini söyleyen Erez, “Kendi işini kurmak isteyenler olursa devlet tarafından hibe programlar ve faizsiz kredi imkanları sunuluyor. Firmaların önceliğinde olan öğrencilerimiz okuldan mezun olduklarında iş hayatına hazır bir şekilde mezun oluyorlar. Teknik altyapısını tam anlamıyla alan öğrencilerimiz hayatlarına değer katarak mezun oluyorlar. Okulumuza iş dünyasından talepler var, önümüzdeki yıllarda protokoller yapılacak. Bundan sonraki eğitim ve öğretim döneminden mezun olan tüm öğrencilerimiz yapacağımız protokoller sayesinde iş hayatında önceliğe sahip olacak. İsterlerse kendi işlerinin sahibi de olacaklar” diye konuştu.

yüksek2