Aydın Valiliği, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Yörük Dernekleri'nin iş birliğinde düzenlenecek olan yörük toyu binlerce kişiyi ağırlayacak.

Aydın Valiliği, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Anadolu'nun her köşesinden gelen yaklaşık 150 Yörük Derneği başkanlarının iş birliği ile Efeler ilçesinde düzenlenecek festival ile Aydın'da bir ilk gerçekleşecek.   Bugün düzenlenen çalıştay ile start verilen yörük festivali, yarın düzenlenecek kortej yürüyüşü ve konserler ile devam edecek.

"O BİRLİK BERABERLİĞİ GÖSTERMEK İSTEDİK"

Çalıştayın ardından açıklamalarda bulunan  Kültür ve Turizm İl Müdürü Umut Tuncer, "Bugün ülkemizin çeşitli illerinden gelen 150'ye yakın dernek başkanımızın katılımıyla çalıltayımızı başlattık. Akademisyen hocamızın koordinasyonunda Adnan Menderes Üniversitemiz programıyla çalıltayımız gün boyu devam edecek. Asıl programımız yarın olacak inşallah. İlk defa birçok farklı ilden gelen yörük dernekleri ile Aydın'da bulunan yörük derneklerimizi ilimizde buluşturacağız. Aydın'da bu etkinliğin düzenlenmesi bence çok önemli. Biz bu etkinlikle bir araya gelerek o milli ve birlik dayanışmasını  göstermek istedik" dedi.

"YARIN İZ BIRAKACAK BİR ETKİNLİK OLACAK"

Öte yandan yarın ki program hakkında da bilgi veren Tuncer, "Yarın kortej yürüyüşü ile başlayacağız. Daha sonra festival alanında çeşitli eğlence modülleri olacak. Günün sonunda sürpriz konserler ile Aydın tarihine unutulmaz bir günü ekleyeceğiz. Tabi biz tüm resmi kamu kurum kuruluşlarına, tüm siyasilere, tüm yerel ve genel yönetimlere ve odalarımızı davet ettik. Ayrıca 11 bin el ilanı dağıttık. İnşallah yarın Aydın için unutulmaz bir gün olacak" diye konuştu.

EFESEM’de tercih günleri başlıyor EFESEM’de tercih günleri başlıyor

"AYDIN'IMIZ İÇİN İNSİYATİF ALDIK"

Yörük Kültürü'nün Anadolu'nun temel dinamiği olduğuna vurgu yapan Tuncer, "Ben de bir yörük evladı olarak Yörük kültürünün tanınırlığını ve Yörük kültürü dendiğinde akla ilk gelen Aydın olmasını sağlamak için insiyatif almak gerektiğini düşündüm. Bu şiarla yola çıktık. Başarılı da olduk. İnşallah bundan sonrası için güzel bir referans oluşturmuş oluyoruz" ifadelerini kullandı.

"EV SAHİBİ OLMANIN GURURUNU YAŞIYORUZ"

Daha önce farklı illerde bu festivallerin düzenlendiğine dikkat çeken Tuncer, sözlerini şu ifadelerle tamamladı.

"Tabi bu bizim için deneyim oldu. Daha önce Aydın'da yapılmadığı için referans alabileceğimiz bir etkinlik yoktu. Biz şunu gördük aslında. Yörük dernekleri başkanları birbirlerini tanıyorlar. Daha yakın zamanda Diyarbakır ondan önce de Antalya'da etkinlikler düzenlenmiş. Biz bugün bu derneklerimizi Aydın'da misafir etmenin gururunu ve onurunu yaşıyoruz."

WhatsApp Image 2022-05-27 at 18.30.00