banner47

Kahve fiyatları arttı! Yüzde 25 zam geldi

Kahve fiyatları son bir haftada yüzde 25 oranında zamlandı. Aydın'da kahve satışı yapan Ömer Yılmaz, "Yeni zamlarla kahvenin kilosu perakende 80, toptan 70 lira oldu" dedi.

Kahve fiyatları arttı! Yüzde 25 zam geldi
banner68

Dünyanın en büyük kahve üretisici Brezilya'daki olumsuz iklim koşulları kahve fiyatlarının yükselmesine yol açıyor.Ülkede su kıtlığının ardından yaşanan don olayları kahve arzına ilişkin endişeleri yükseltti. Bunun üzerine vadeli işlemlerde Arabica kahvenin değerinde son 24 saatte yüzde 10'a yakın artış yaşandı.Kahve fiyatları böylece yaklaşık 7 yılın zirvesini gördü. Fiyatlar son 1 haftada yüzde 25 yükselirken, 2021'deki yükselişi yüzde 60'ı aştı. Aydın'da taze öğütülmüş kahve satışı yapan 26 yaşındaki Ömer Yılmaz, vatandaşın da zamlara şaşırdığını söyledi. Yılmaz, bazı müşterilerin fiyatları duyunca kahve satın almaktan vazgeçtiklerini ifade etti. 

"PERAKENDE SATIŞTA KİLOSU 80 LİRA"

Güncel fiyatlar hakkında bilgi veren Yılmaz, şu ifadeleri kullandı: "Kahve son aylarda sürekli zamlanmaya başladı. En son yüzde 25 oranında zam geleceği söylendi. Bu da toptancılardan aldığımız fiyatın üzerine 20-30 lira daha eklenmesine neden oldu. Şu anda kahvenin kilosu perakende 80, toptan 70 lira. İsim yapmış bazı firmalarda daha yüksek fiyatları da bulabiliyor. Zamdan önce kahvenin kilosu 50-60 lira arasındaydı. Müşteriler de yeni fiyatları duyunca şaşırıyorlar. Kahve almaya gelip fiyatı duyunca vazgeçen müşterim oldu. İnsanlar maalesef zamlardan dolayı öncelikli zorunlu ihtiyaçlarına yönelmiş durumda."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER