banner47

Aydınlı şoförler UKOME’ye başvurdu

Girdi maliyetlerinin artması nedeniyle zor durumda kalan Aydınlı şoförler, toplu taşımada fiyat artışı için UKOME’ye başvurdu. Aydın Şoförler Odası Başkanı Semih Özmeriç, “Yüzde 50 oranında girdilerimize fiyat zammı geldi. Bunların göz önünde bulundurularak, bir ayarlama yapılması lazım” dedi. 

Aydınlı şoförler UKOME’ye başvurdu
banner68

Akaryakıta ve yedek parça ücretlerine üst üste gelen zamlar, Aydınlı şoför esnafının belini büktü. Aydın Şoförler Odası Başkanı Semih Özmeriç, toplu taşımada fiyat artışı için UKOME’ye başvurduklarını belirtti. 
Salgın döneminde fazla fiyat artışı alamadıklarını ve son zamanlarda gelen zamlarla daha da zor durumda kaldıklarını ifade eden Özmeriç, “LPG 3.66’dan 7.60’a çıkmış. 16 Nisan’dan itibaren yüzde 110’luk bir fiyat artışı var. Benzin 7.21 liradan 9.80’e çıkmış. Motorin de 6.59’dan 9.92’ye. Ortalamaya vuracak olursak işçilik, sigorta, artı yedek parçalarımıza gelen zamlar.. Bizim yüzde 50 oranında girdilerimize bir fiyat zammı geldi. Bunların göz önünde bulundurularak, bir ayarlama yapılması lazım. Elbette biz de fedakarlık yapacağız. Biz pandemi döneminde de büyük sıkıntılar yaşadık. Fazla bir fiyat zammı alamamıştık. Yüzde 15-16 civarında bir fiyat ayarlaması olmuştu. Bunun üzerine yüzde 50 gibi bir fiyat artışı yaşanması bizi zor durumda bıraktı” diye konuştu. 
“DAYANACAK GÜCÜMÜZ KALMADI”
Özmeriç, sözlerini şöyle sürdürdü: 
“Bunlar düşünülerek kurulda değerlendirilecek. Yakın zamanda toplantının gerçekleşeceğini düşünüyorum.  Çünkü artık dayanacak gücümüz kalmadı. Okul servisleriyle ilgili bir fiyat ayarlamasının da yapılması kaçınılmaz oldu. O yüzden her sektörün maliyeti ve yapılması gerekenlerle ilgili bir toplantı olacak diye düşünüyorum. Titiz davranılması gerekiyor. Çünkü biz halkı da düşünmek zorundayız.”
“ÖTV VE KDV’NİN ALINMAMASINI TALEP EDİYORUZ”
Girdi maliyetlerinde ve araçları satın alırken çok yüksek KDV ve ÖTV ödediklerini sözlerine ekleyen Özmeriç, “Biz kamu hizmeti niteliğinde bir hizmet gerçekleştiriyoruz. Yolcu taşıma hizmeti, kamuyla beraber yaptığımız bir hizmet. Pandemi döneminde içinde yolcu yokken dahi gitmesi gelmesi gerekenleri zararına taşıdık. Bunun göz önünde bulundurulması gerekir. Bunun için biz kamu hizmeti niteliğindeki bu hizmeti yaparken çoğu zaman kar amacı gütmüyoruz. Ama motorin, akaryakıt, yedek parça ücretlerinde de çok yüksek vergiler ödüyoruz. Araçlarımızı satın alırken yüksek KDV ve ÖTV ödüyoruz. Bunun için bizim ticari araçlarımızın ÖTV ve KDV’sinin özellikle girdilerimizdeki ÖTV ve KDV’nin alınmaması konusunda taleplerimiz var yetkililerden” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner140

banner139