banner47

Aydınlı cemiyet başkanlarından Gappi'ye tepki

Muğla'nın Marmaris ilçesinde düzenlenen Anadolu Buluşması-Yerel Medya Çalıştayı'nda, tasarruf tedbirleri genelgesi yerine Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu'nu hedef alan İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi, Aydın'daki basın temsilcilerinin tepkisini çekti. Başkan Çerçioğlu'nun yasal sınırlar çerçevesinde yerel basına elinden geldiğince destek verdiğini hatırlatan Aydın Basın temsilcileri Cem Ulucan ve Semra Şener, Gappi'nin çıkışının haksız olduğunu vurguladı. İki Başkan da duydukları rahatsızlığı dile getirdi.

Aydınlı cemiyet  başkanlarından Gappi'ye tepki
banner68

Aydın Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cem Ulucan, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi'ye yersiz çıkışı dolasıyla tepki gösterdi. Ulucan’ın konuya dair yaptığı açıklamada şunları söyledi;

Tasarruf tedbirleri genelgesini çıkaran belli. Sayın Gappi'nin mücadele sözüne katılmakla beraber, sadece Aydın basınının değil İzmir basınının da destekçisi olan Özlem Çerçioğlu'na yapılan eleştirisi kabul edilebilir değil. Aydin'da 67 gazete yayın yapıyor ve Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere bir çok belediye yerel basına desteklerini hiç kesmedi. Kaldı ki Aydın Büyükşehir Belediyesi İzmir'in gazetelerine de abone olarak, reklam vererek destek verdi. Ortada bir genelge var ve sürekli müfettiş baskısı yaşayan belediyelerimizin abonelikleri iptal etmesini, özel günlerde verilen kutlama ilanlarını kesmesini biz anlayış ile karşıladık. Çünkü bu mücadeleyi vermesi gereken öncelikle bizleriz. Sürekli denetlemeye tabi tutulan, müfettişlerce baskı altında tutulan belediyelerin bizim adımıza mücadele etmesini haksızlık olur. Aydın'da İzmir'in yarısı kadar belediye ve 67 gazete var. Belediyelerimiz Aydın basınına destek oldukları gibi İzmir de yayın yapan gazetelere de destek oluyorlar. Sayın Dilek Gappi eleştirmesi gereken adresi karıştırmış olmalı. Başta Aydın Büyükşehir Belediyesi, Kuşadası Belediyesi, Didim Belediyesi ve Germencik Belediyesi olmak üzere bir çok belediyemiz Aydın'a hiç gelmeyen İzmir gazetelerine bile destek verdi. Aydın basınının da bize bir sorusu oluyor. Aydın basını yıllardır, 'İzmir'in belediyeleri bize destek olmazken Aydın'ın belediyeleri İzmir'in gazetelerine neden destek oluyor?' diye bize soruyor. Tepkimiz ve mücadelemiz, tasarrufu itibardan başlatmayıp 1 liralık gazete alımını durdurarak tasarruf edeceklerini zanneden zihniyete karşı olmalıdır.

ÇOK TALİHSİZ BİR AÇIKLAMA

Aydın Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Semra Şener, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi tarafından yapılan açıklamanın çok talihsiz bir açıklama olduğunu belirtirken şunları ifade etti; Dün başlayan Anadolu Buluşması Marmaris - Yerel Medya Çalıştayı’nda konuşan İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sayın Dilek Gappi’nin, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu ile ilgili yaptığı “Bazı cesur görünen topuklu efeler, ilk iş hemen yerel basına desteğini kesti" açıklaması maalesef çalıştayın amacına hizmet etmeyen çok talihsiz bir açıklama olmuştur. Böyle bir organizasyonda bu tür polemiklere girmek, sorunu doğru okuyamamaktır.

Aydın Gazeteciler Cemiyeti Başkanı olarak katıldığım organizasyonda, Sayın Gappi’nin konuşmasını dinlerken kast ettiği kişinin, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Özlem Çerçioğlu olduğunu anlamakta zorlandım. İzmir’in ilçelerinde görev yapan 4 kadın belediye başkanı ile ilgili bir eleştiri yapıyor diye yorumladım.

Çünkü Aydınlı meslektaşlarım, tasarruf tedbirleri genelgesi ile abonelik ve bayram ilanlarına getirilen yasak sonrası, basın dilinde Advertorial dediğimiz tanıtıcı ilanların, günlük, haftalık, 15 günlük yayın organlarında, Aydın Büyükşehir Belediyesi ve diğer belediyeler tarafından yayınlanmaya devam edildiğini ifade ettiler.

Fakat konuşmanın hemen akabinde haberin, Başkan Çerçioğlu kast edilerek yapılması ve Sayın Gappi tarafından bu şekilde paylaşılması, beni ve çalıştaydaki birçok meslektaşımı hayrete düşürdü.

Değerli meslektaşlarım, soruna bir de şu açıdan bakalım; tahminime göre Aydın’da yayın yapan 65’i aşkın basın kuruluşu, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden bu güne kadar ilan talep etmemiştir. Velev ki teklif götürmüş ve bu teklif reddedilmiş olsun. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin öncelikli tercihinin İzmir’de yayın yapan yerel gazeteler olması son derece haklı bir gerekçedir. Kaldı ki Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin, İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nin yayın organına tasarruf tedbirleri genelgesi öncesi abone ve reklam desteği veriyor olması ve sonrasında genelge gereği bunu durdurması da yasal olarak son derece haklı bir tercihtir.

Hal böyle iken böylesine önemli ve anlamlı bir çalıştayın daha en başında, Sayın İGC Başkanı Gappi tarafından böyle bir polemiğin yaratılmış olması büyük bir talihsizliktir. İki belediye başkanını böyle bir polemik ile kıyaslamak, çalıştaya katılan basın mensuplarının dışında, eminim Sayın Çerçioğlu ve Sayın Soyer’i de son derece rahatsız etmiştir.

Cemiyet başkanları olarak ilimizdeki basın kuruluşlarının talepleri ve önerileri doğrultusunda projeler üretmek ve yaşanan sorunları ivedilikle çözüme kavuşturmak birinci önceliğimizdir. Bu tür çalıştaylar, bu polemiklerin çok ötesinde, çözüm arayışlarının öncelikli olduğu çalışmalardır.

Aydın Büyükşehir Belediyesi, Efeler, Germencik, Kuşadası, Didim, İncirliova, Nazilli ve ilimizdeki birçok belediyenin, kurum ve kuruluşun, yerel basının yanında yer alması, Anadolu ve Aydın basını adına çok değerlidir. Bu dayanışmayı görmezden gelmek, kamu adına birlikte verilen mücadeleye gölge düşürmekten öte bir işe yaramayacaktır. Çalıştayda, Aydın’ın ve Sayın Çerçioğlu’nun haksız bir eleştiri ile gündeme getirilmesinden Aydın Gazeteciler Cemiyeti Başkanı olarak duyduğum rahatsızlığı ifade ediyor, Marmaris’ten sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Güncelleme Tarihi: 17 Ekim 2021, 14:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER