banner47

Atatürk’ün nadir fotoğraflarının yer aldığı müze açıldı

Efeler Belediyesi tarafından 5 Eylül’de başlatılan Efeler Kurtuluş Etkinlikleri kapsamında, kentin düşman işgalinden kurtuluşunun 99’uncu yıl dönümü olan 7 Eylül günü “Çağdaş Atatürk Fotoğrafları Müzesi” açıldı.

Atatürk’ün nadir fotoğraflarının yer aldığı müze açıldı
banner68

Milli Aydın Bankası Kültür Merkezi’nde kurulan “Çağdaş Atatürk Fotoğrafları Müzesi”nin açılışı gerçekleştirildi. Türkiye’nin en geniş Atatürk fotoğrafları arşivine sahip araştırmacı-yazar Hanri Benazus’un koleksiyonundan çıkan fotoğraflar Efeler halkı ile buluştu.

Etkinlikler, Ali Aslan’ın yazdığı Tuncer Candan’ın yönettiği ve Efeler Belediyesi Şehir Tiyatrosu tarafından sahnelenen “Kurtuluşun Adı Efeler” adlı sokak tiyatrosu ile başladı. Milli Aydın Bankası Kültür Merkezi önünde vatandaşlarla buluşan oyun, Efelerli vatandaşlara duygu dolu anlar yaşattı.

“BANAZUS’A BİR ÖMÜR MİNNETTAR OLACAĞIZ”

Oyunun ardından gerçekleştirilen, “Çağdaş Atatürk Fotoğrafları Müzesi”nin açılış töreninde konuşan Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, “Bu tarihi bize armağan eden, bu değerleri ve yüce duygularını bizimle paylaşan değerli dostumuz, büyüğümüz Hanri Benazus’a çok teşekkür ederim. Kendisine Efeler ve tüm Aydın halkı adına da çok teşekkür ederim. Hanri Benazus’un göstermiş olduğu nazik davranıştan dolayı kendilerine ömür boyu minnettar olacağız.” dedi.

Mustafa Kemal Atatürk’ü gören ve O’nunla sohbet etme şansına sahip olmuş yaşayan son insan Hanri Benazus’un Atatürk ile olan anısını paylaşan Başkan Atay, sözlerine şöyle devam etti:

“Atatürk Ortaklar’a geldiği zaman orada o zamanlar küçük bir çocuk olan Hanri Benazus’u görüyor ve yanına çağırıyor. Benazus, Atatürk’ün önündeki leblebileri görüyor ve alıyor. Daha sonra da kendisi ‘Atatürk’ün leblebilerini yiyen çocuk’ olarak anılıyor. Böyle güzel bir anısını paylaşmıştı bizimle. Atatürk’ü görebilmek, onunla sohbet edebilmek, konuşabilmek, onunla birlikte olma onuruna erişmek bir tarihtir. Benazus’a, o tarihi bizimle paylaştığı için çok teşekkür ederiz.

Güncelleme Tarihi: 08 Eylül 2021, 13:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER