banner47
r

Sezgin yeraltı suyu kullanım bedelini meclise taşıdı

Sezgin yeraltı suyu kullanım bedelini meclise taşıdı
banner68
banner108

İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından yanıtlanması istemiyle bir soru önergesi sundu. Sulama alanı içinde yer alan üreticilerin ödediği yeraltı suyu kullanım bedelini gündeme taşıyan Sezgin, “Amaç üreticiyi korumak mı, yoksa üreticiyi korumak amacıyla kurulan kurumu korumak mıdır?” diye sordu.

Sezgin’in sunduğu önergede şu ifadeler yer aldı:

“24 Eylül 2012 tarihli Bakanlar Kurulu kararıyla, sulama birliklerinin sulama alanı içinde yer alan yeraltı suyu kuyularından tarımsal amaçlı sulama yapılması durumunda, üreticilerden yeraltı suyu kullanım bedeli alınması kararlaştırılmıştır. Bu düzenlemeyle, sulama alanı içinde kalan yer altı kuyularından, su fiyat tarifesinin en az yüzde 25’inin tahsil edilmesi zorunlu hale gelmiştir.

Sulama birliklerinin sulama alanı içinde yer almayan yeraltı suyu kuyularından herhangi bir ücret tahsil edilmemektedir. Dolayısıyla, sulama birliklerinin sulama alanı içinde üretim yapmakta olan üreticiler adeta cezalandırılmaktadır.

Bu çerçevede;

1)  Sulama birliklerinin sulama alanı içinde yer almayan yeraltı suyu kuyularından herhangi bir bedel alınmamaktayken, sulama birliklerinin sulama alanı içinde yer alan kuyulardan neden yeraltı suyu kullanım bedeli tahsil edilmektedir?

2)  Sulama birlikleri, bazı bölgelerde sorumlu oldukları arazilerin büyük bir kesimine su yetiştirememekte, buna karşılık su getiremediği bölgelerde üreticilerin kendi imkanlarıyla sulama yapmasını da cezalandırmaktadır. Burada amaç üreticiyi korumak mı yoksa üreticiyi korumak amacıyla kurulan kurumu korumak mıdır?

3) Yeraltı suyu kullanım bedeli gerçekten yeraltı suyunun kullanılması karşılığında tahsil edilmekteyse, sulama birliklerinin sulama alanında yer almayan yeraltı sularından neden kullanım bedeli alınmamaktadır?

4) Asıl amacı üreticileri korumak ve tarımsal üretimi geliştirmek olan sulama birlikleri, hangi mantıkla adeta üreticileri cezalandırmanın bir aracı haline getirilmiştir? Üreticileri korumanın bir aracı olan sulama birlikleri, neden bir araç olmaktan çıkartılarak bir amaç haline getirilmiştir?

5) Sulama birliklerinin işleyişiyle ilgili, birlikleri”  

Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2020, 17:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER