banner47

Aydın Adliyesi’nde e-duruşma dönemi başladı

Aydın Adliyesi’nde e-duruşma dönemi başladı
banner68
banner108

Türkiye'de avukatların bulundukları yerlerden duruşmaya video konferansla katılmalarını sağlayan "e-duruşma" uygulaması, Aydın’da da başladı.
Adalet Bakanlığı, Yargı Reformu Strateji Belgesi'nde yer alan, avukatların hukuk mahkemelerinde taraf oldukları duruşmalara video konferansla katılmalarını sağlayan "e-duruşma", Aydın’da başladı. Bu kapsamda Aydın 1’inci İcra Hukuk Mahkemesi’nin bir dosyasında e-duruşma yapıldı. 
Aydın Adliyesi’nden yapılan açıklamada, “e- duruşma sistemi adliyemizde de uygulamaya geçmiş olup, bu kapsamda Aydın 1. İcra Hukuk Mahkemesinin 2019/ 146 Esas sayılı dosyasında e-duruşma yapılmıştır. Yazılımı ve geliştirilmesi Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Genel Müdürlüğü personeli tarafından yapılan e- duruşma sistemi ile avukatlar, farklı şehirlerdeki duruşmalarına seyahat etmeye gerek kalmaksızın, bulundukları yerlerde gerek bilgisayar, gerekse mobil platformlar üzerinden video konferans yöntemi ile katılabilecektir. Avukatlar UYAP Avukat Portalı’ndan ‘Duruşma Sorgulama’ menüsü aracılığıyla durumlarını sorguladıktan sonra duruşmadan 24 saat öncesine kadar gerekçesini de yazarak e- duruşma talebi gönderebilecekler, hakimin UYAP üzerinden talebi kabul etmesinden sonra duruşma günü, mahkemenin e-duruşmayı başlatarak aktif etmesi üzerine avukatlar, ilgili duruşmaya portal üzerinden katılabilecekleri gibi aynı işlemleri yapmak suretiyle celse uygulaması aracılığıyla cep telefonlarından veya tabletlerinden katılabilecekler. E-duruşma sistemi tamamen Adalet Bakanlığı sunucuları üzerinden en kapsamlı UYAP güvenlik prosedürleri ile çalışmaktadır” ifadelerine yer verildi.

Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2020, 12:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER