Aydın Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi bünyesinde hizmet veren Gebe Okulu, salgın sürecinin ardından yeniden yüz yüze eğitime başladı. Uzman Ebe Sıdıka Akköprü tarafından verilen eğitimlerde, anne adayları bebek bakımı, gebelik süreci konularında önemli bilgiler ediniyor ve düzenli olarak doğumu kolaylaştıracak egzersizler yapıyor.

Aydın Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi bünyesinde hizmet veren Gebe Okulu, koronavirüs salgını nedeniyle bir süredir online sürdürdüğü eğitimlerini yüz yüze vermeye başladı.

Gebe Okulundan ücretsiz faydalanan anne adayları, kayıt sürecinin ardından kendileri için hazırlanan sınıfta haftanın belirli günleri eğitimlere katılıyor. Gebeler burada Uzman Ebe Sıdıka Akköprü tarafından beslenme, egzersiz, anne karnında bebeğin gelişim süreçleri, doğru emzirme, anne sütü faydaları ve yeni doğan bebek bakımı gibi pek çok konuda eğitim alıyor.

Anne adayları ayrıca, hamilelik döneminde yaşanan sıkıntılarını, endişelerini ve doğumla ilgili merak ettikleri konuları uzmanına birebir sorma fırsatı elde ediyor.

“DOĞUM ANININ BİR MUCİZE OLDUĞUNU ANLATIYORUZ”

Gebe Okuluyla ilgili bilgi veren Uzman Ebe Sıdıka Akköprü, “Gebe Okulumuz 2012 yılında hizmete başladı. O zamandan bu yana gebelerimize altı haftalık bir eğitim programı yapıyoruz. Gebeliğin 16’ncı haftasından itibaren bu programa katılmalarını istiyoruz ki hem egzersiz programına katılsınlar hem de eğitimlerden faydalansınlar. Eğitim programında gebelikle ilgili konular yer alıyor. Gebelikte beslenme, karşılaşılabilecek durumlar ve çözüm önerileri, doğum teknikleri, ağrıyla baş etme yöntemleri, bebek ve lohusa bakımı, anne sütü ve emzirme gibi pek çok konuya yer veriyoruz. Gebe Okulunun bir amacı da doğum korkularını gidermek. Onlara doğumda neler yapılabileceğini, doğumun bir mucize olduğunu, kavuşma anı olduğunu ve bu süreçte neler yapılabileceğini anlatmak için okulda hizmet veriyoruz” dedi.

BABALAR DA EĞİTİMLERDEN FAYDALANIYOR

Akköprü, “Gebe Okulumuz haftada üç gün eğitim veriyor. Bu bazen gebelerin talebine göre haftada iki gün de olabiliyor. 6 haftalık eğitim sürecinin ardından gebelerimize sertifika veriyoruz. Babalar da belirli konularda eğitimlere dahil olabiliyor. Onlar da özellikle lohusa bakımı, bebek bakımı gibi konular hakkında bilgileniyorlar” diye konuştu.

Gözden kaçırmayın

Başkan Recep Taner koronaya yakalandı Başkan Recep Taner koronaya yakalandı

SALGIN TEDBİRLERİ GÖZ ARDI EDİLMİYOR

Yüz yüze eğitim sürecinde salgın tedbirlerine de çok dikkat ettiklerini belirten Akköprü, “Eğitimlerde bir grupta 4 ya da 5 gebeyi geçmemeye çalışıyoruz. Oluşan 4-5 kişilik gruplar farklı saatlerde buraya gelerek maskeli bir şekilde, sosyal mesafeye uygun olarak eğitimlerden faydalanıyor. Anne adayları eğitim konularını tamamladıktan sonra da egzersiz programına 36 haftaya kadar devam ediyoruz. Doğumhaneyi ve hasta odalarını geziyoruz. Doğum yapacakları ortamı görmek gebelerimizi çok rahatlatıyor” ifadelerini kullandı.

“GEBE OKULUNUN BANA ÇOK ŞEY KATTIĞINI DÜŞÜNÜYORUM”

Gebe Okulunda ikinci dersine katıldığını söyleyen ve hislerini paylaşan Gülcan Avcı ise, “Doktora geldiğimde hastanede böyle bir hizmetin olduğunu öğrendim. Sağlık personellerinden bilgi alarak Sıdıka Hanım’a ulaştım. Daha sonra arkadaşıma da tavsiye ettim. O da benimle birlikte katılmaya karar verdi. Buradan gayet memnunuz. Egzersizlerimizi yaptık. Öğrendiğim egzersizleri aklımda tutarak evde de yaptım. Çok faydalı oldu. Bel ağrım oluyordu, egzersizlerle azalmaya başladı. Bebek bakımıyla ilgili bilmediğim konular varmış. Buraya gelince fark ettim ve doğrularını öğrendim. İkinci dersim olmasına rağmen şimdiden bana çok şey kattığını düşünüyorum. Daha da katacağını düşünüyorum” diye konuştu.

“YALNIZ OLMADIĞINI HİSSETMEK ÇOK GÜZEL BİR DUYGU”

Gebe Merve Çelik, “Ben de Gülcan’ın tavsiyesiyle Gebe Okuluna katıldım. Gerçekten bilmediğimiz çok fazla konu varmış. Onları öğrendik burada. Bel fıtığım var. Egzersizler sayesinde ağrılarım da hafifledi. Gayet güzel gidiyor. Ayrıca burada başka hamile arkadaşlarla da tanışıp kaynaşıyoruz. Aynı duyguları başkalarının da hissettiğini, yalnız olmadığını hissetmek çok güzel bir duygu. Burada bilgi paylaşımı yapmak çok iyi hissettiriyor” dedi.