İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, Çin aşısı Sinovac’ın söz verilen tarih ve miktarda Türkiye’ye teslim edilmediğini hatırlattı. Sezgin “Çin’in aşı tedarikini kesmesinin arkasında iktidarın Uygur Türkleri pazarlığı mı var?” diye sordu.

Kılıçdaroğlu, Tekstil Parkı Açtı Kılıçdaroğlu, Tekstil Parkı Açtı

Sezgin açıklamasında şu ifadelere yer ver verdi, “Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca Şubat ayında yaptığı bir açıklamada, Nisan sonuna kadar 100 milyon doz Sinovac aşısının Ülkemize teslim edileceğini belirtmiştir. Sayın Bakan birkaç gün önceki açıklamasında ise, Çin firması Sinovac’ın Nisan sonuna kadar 100 milyon doz aşı teslim etme sözünü tutamadığını bildirmiştir. Açıklamada ayrıca, bu durumun firmanın üretim eksikliğinden değil, Çin hükümetinin üretilen aşıları kendi ülkesi için kullanma kararından kaynaklandığı söylenmiştir.

Çin Halk Cumhuriyeti ile imzalanan suçluların iadesi anlaşmasına ve Uygur Türklerine uygulanan zulme ilişkin olarak Dışişleri Bakanlığı’na yönelttiğim 11 Şubat 2021 tarih ve 7/41619 sayılı soru önergesinde, Çin ile imzalanan “Suçluların İadesi Anlaşması” ile aşı tedariki arasında bir ilişki bulunup bulunmadığının açıklanmasını talep etmiştim. Bu meyanda, Çin’in Ülkemize aşı teslimatını siyasi saiklerin, mezalime tâbi tutulan Doğu Türkistan’daki soydaşlarımızla ilgili konuların ipoteği altına almaya eğilimli olabileceğini ifade etmek amacıyla, Çin’in aşı sevkiyatıyla Türkiye’nin “suçluların iadesi anlaşması” konusundaki tutumu arasında bir irtibat kurduğuna dair şüphelerimi gündeme getirmiştim.

Soru önergesinde, Çin’den alınan aşılarla söz konusu anlaşmanın kabul süreci arasında herhangi bir bağ bulunup bulunmadığının kamuoyuyla paylaşılmasını rica etmiştim. Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun yanıtında (http://www2.tbmm.gov.tr/d27/7/7-41619sgc.pdf), anlaşmanın olağan bir anlaşma olduğu belirtilmiş, ancak aşı tedarikiyle bağlantısı hususunda herhangi bir cevap verilmemiştir.

Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca tarafından Şubat ayında yapılan açıklamada Çin’in Nisan sonuna kadar 100 milyon doz aşıyı teslim edeceği ifade edilmişti. Oysa Sayın Bakan birkaç gün önce yaptığı açıklamada bu teslimatın Çin hükümeti kararıyla gerçekleştirilmediğini bildirmiştir. Bu gecikme, suçluların iadesi anlaşması ile aşı tedariki arasında bir ilişki bulunduğu şüphelerini kuvvetlendirmektedir.

İktidar, aşı tedariki ile ülkemize sığınan Uygur Türklerini tehdit eden suçluların iadesi anlaşması arasında bağlantı olup olmadığını kamuoyuyla paylaşmalıdır.”