Aydın Kuaför, Berber ve Güzellik Salonları Odası için, Serhan Avşar adaylığını açıkladı. Şeffaf bir yönetim anlayışıyla hareket edeceklerini ifade eden Avşar, hizmet üreten bir oda olmak için yola çıktıklarını söyledi.

Yeni yılın ilk ayında seçim heyecanının yaşanacağı Aydın Kuaför, Berber ve Güzellik Salonları Odası’nda adaylar belirlenmeye başladı. Kuaför Serhan Avşar, düzenlediği basın toplantısıyla başkanlığa aday olduğunu açıkladı.

Konuşmasında şeffaf bir yönetim anlayışıyla hareket edeceklerini vurgulayan Avşar, seçilmesi halinde hayata geçireceği bazı projeleri de açıkladı.

“AMACIMIZ AYRIŞMA DEĞİL, BİRLEŞMENİN TESİS EDİLMESİ”

Avşar, “2022 yılı Ocak ayında yapılacak olan Aydın Berberler Kuaförler ve Güzellik Salonları Odası seçiminde Başkan adaylığımı açıklamakla birlikte, bugüne kadar yaptığı hizmetlerden dolayı mevcut başkanımız Selatin Çetindoğan’a ve yönetim kurulundaki meslektaşlarıma teşekkür ediyorum. Bizim amacımız ayrışma değil, birleşmenin tesis edilmesidir. Hep birlikte hareket edip çözüm odaklı çalışmaktır” dedi.

“PANDEMİ DÖNEMİNDE YALNIZ KALDIK”

Mevcut oda yönetiminin koronavirüs salgını sürecinde üyelerinin yanında olamadığını ifade eden Avşar, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Başkanlığa adaylığımız sürecinde birçok esnaf arkadaşımızı ziyaret ettik. Etmeye de devam edeceğiz. Eksik ve ihtiyaçları yerinde test etmeye çalıştık. Yaşadıkları sorunları can kulağıyla dinledik. Bizlere anlatılan sorunların en başında pandemi süreci gelmektedir. 2019 Mart ayından beri tüm dünya pandemi etkisi altındadır. Berberler, kuaförler ve güzellik salonları olarak pandemiden en çok etkilenen meslek guruplarından olduk. Bu süreç içerisinde iş yerlerimizin kapanması, mesai saatlerimizin kısaltılması, aynı anda bulunabilecek müşterilerimizin azaltılması, bir dizi tedbirler uygulandı.

Elbette bu tedbirler bizler ve müşteriler için uygulandı. Ancak bu uygulamalar dolayısıyla yaşadığımız ekonomik kayıplar esnaf arkadaşlarıma sosyal, psikolojik, aile sıkıntılarını da getirdi. Odamızın bu süreçte yanında olmadığını sıkıntıları uzaktan seyrederek çözüm geliştiremediğini gözlemledik. En basitinden hijyen şartlarının oluşturulması adına meslektaşlarımıza ilaçlama, dezenfektan gibi temel ihtiyaç noktasında odamız hiçbir çaba içerisinde olmadı. Kısacası bizler kaderimizle baş başa kaldık.

“YÖNETİM KURULU ARKADAŞLARIMIZI İLERLEYEN GÜNLERDE AÇIKLAYACAĞIM”

Biz de bu süreçten dersler çıkararak, hiçbir meslektaşımızın yalnız olmadığını göstermek, sorunlara hep birlikte çözüm üretmek, esnaf arkadaşlarımız arasında birlik beraberlik olgusunu en üst düzeye çıkarmak adına başkanlığa aday olduk. Sürekli biz diyorum, çünkü şeffaf yönetici anlayışı ile sadece yönetim kuruluyla değil, tüm üyelerimizle birlikte odamızı yöneteceğiz.

Şeffaf, katılımcı ve çözüm odaklı yönetim için, birlikte çalışacağımız Yönetim Kurulu arkadaşlarımızı da ilerleyen dönemlerde açıklayacağım. Seçilip göreve başladığımızda sadece mesleki sorunları çözmek adına değil, sosyal yaşantıları için de projelerimizi geliştireceğiz.”

PROJELERİNİ ANLATTI 

Konuşmanın ardından başkan seçilmesi halinde hayata geçireceği projeleri aktaran Avşar, şöyle devam etti:

-Konuşmamda da ısrarla vurguladığım üzere şeffaf olacağız, üyelerimizin birlik ve beraberliğini en üst düzeye çıkaracağız, üyelerimizin sesini hem yerel hem genel yöneticilere en gür şekilde duyuracağız.

-Üyelerimizi iş yerlerinde sık sık ziyaret etmenin yanında, yıl içerisinde tüm üyelerimizin katılımıyla etkinlikler yapacağız.

-Odamız bünyesinde bir yardım fonu oluşturularak, ihtiyaç halinde üyelerimizin faydalanması sağlanacak. Üyelerimiz arasında sosyal yardımlaşma ve dayanışma faaliyetlerine önem verilecek.

-Odamız malzeme ve teknik ekipmanı sağlayan firmalarla görüşüp en uygun fiyata temin edilmesini sağlayacak. Gerekirse odamız iş koluna girerek malzeme alarak üyelerimize temin yoluna gidecek.

-En büyük sorunlarımızdan olan eleman sıkıntımızı çözmek adına, meslek liseleri , mesleki eğitim kurumları, halk eğitim merkezi ve İŞKUR gibi kurumlarla görüşerek çözüm yolları aranacak. Örneğin; İŞKUR meslek edindirme programlarına berber kuaför ve güzellik salonlarında iş kolu olarak katılması sağlanacak.

-Bankalar ve esnaf kefalet kooperatifleriyle işbirliği içerisinde olunarak üyelerimizin destekleyici kredileri güncel piyasa oranlarından daha uyguna kullanabilmelerini sağlayacağız.

Müzisyenler “Artık ölmek istemiyoruz” diyerek eylem yaptılar Müzisyenler “Artık ölmek istemiyoruz” diyerek eylem yaptılar

-İlimizde artan yabancı uyruklu öğrencilerle müşteri iletişimi kurabilmek adına yabancı dil kursları ile anlaşma yaparak üyelerimizin uygun fiyatlarla dil öğrenmesini sağlayacağız.

-Spor salonları, düğün salonları, restoran ve benzeri işyerleri ile anlaşmalar yapılarak üyelerimiz ve değerli ailelerinin bu iş yerlerinden daha uygun fiyatlarla faydalanmalarını sağlayacağız.

-Özellikle yerel yönetimlerle ve STK’lar ile yakın ilişkiler içerisinde olarak üyelerimizin sosyal yaşantılarının her alanında kolaylık sağlayıcı faaliyetlerde bulunacağız.

-Çağımızın en etkili iletişim araçlarından sosyal medyayı en aktif şekilde kullanarak, üyelerimizin sorunlarına en hızlı şekilde ulaşmanın yanında, projelerimizi faaliyetlerimizi sürekli üyelerimiz ve kamuoyu ile paylaşacak ,her daim şeffaf olacağız.

-Berber kuaförler ve güzellik salonlarında işletmeci ve çalışanlar olarak stresli ve yorucu bir çalışma temposu içerisinde oluyoruz. Bu yoğun ve stresli çalışma ortamından az da olsa uzaklaşmak adına anlaşma yapacağımız otellerden, üyelerimizi uygun fiyatlarla tatil yapmasını sağlayacağız.

Artık değişim ve birlik olma zamanı diyorum.