banner47

'Sözlü görevlendirmeyi kabul etmeyen katip gözaltına alındı’ iddiası

Yazılı görevlendirme isteyince başına gelmeyen kalmadı

'Sözlü görevlendirmeyi kabul etmeyen katip gözaltına alındı’ iddiası
banner68
banner90

Didim Adliyesi’nde skandal bir iddia gündeme geldi. Zabıt katibi Önder Keskin’in, bir savcının sözlü görevlendirmesini kabul etmediği gerekçesiyle, ‘görevi kötüye kullanma’ suçlamasına maruz kalarak gözaltına alındığı öne sürüldü. Büro Memur Sen Aydın Şube Başkanı Kaan Çetinbaş, “Eğer talimata uymama söz konusu ise dahi, idari işlem yapılabilir. Bunun yerine adli işlem yapmak tamamen keyfi bir uygulamadır. Kabul edilemez” dedi.

Olay, Didim Adliyesi’nde 19 Ekim’de meydana geldi. İddiaya göre, Didim Adliyesi Savcılık katında görevli zabıt katibi Önder Keskin, yazılı olarak yapılan görevlendirmeyle geçici süreliğine bir savcının yanında çalışmaya başladı. 

19 Ekim Cuma günü, bir başka Savcı, Önder Keskin’in bazı dosyalar için kendisiyle çalışması gerektiğini söyledi. Keskin ise "yazılı olarak görevlendirme yapılırsa çalışacağını, ancak sözlü talimatı uygulamayacağını " belirtti.

İddiayı gündeme getiren Büro Memur Sen Aydın Şube Başkanı Kaan Çetinbaş, konuyu şu sözlerle anlattı:

“Didim Adliyesi’nde görevli zabıt katibi Önder Keskin’in, 19 Ekim 2018 tarihinde şifahi görevlendirme ile başka savcının iş ve işlemlerini gerçekleştirmesi isteniyor. Zabıt katibi arkadaşımız yazılı görevlendirme yapılmasını istiyor. Aynı gün, bizzat Başsavcı tarafından Önder Keskin hakkında ‘görevi kötüye kullanma’ suçlamasıyla işlem başlatılıyor. Hiçbir somut gerekçe yok. Zabıt Katibi Keskin gözaltına alınıyor. Şeker hastalığı olduğu için nezarethane koşullarında fenalaşınca, avukatının başvurusu ile serbest bırakılıyor” dedi.

“HUKUKİ DEĞİL, KEYFİ UYGULAMA”

Söz konusu olayda sadece idari işlem yapılabileceğini belirten Büro Memur-Sen Aydın Şube Başkanı Kaan Çetinbaş, “İdari işlem yapmak yerine adli işlem başlatarak gözaltı gerçekleştirmek, hukuki değil, tamamen keyfi bir uygulamadır. Gözaltı gerekçesine baktığımızda, somut hiçbir gerekçe gösterilmiyor. Bunu asla kabul etmiyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 22 Ekim 2018, 20:09
YORUM EKLE
YORUMLAR
Emine İnce
Emine İnce - 2 yıl Önce

Şimdi adliyeler çocuklara kaldı bizim burada da öyle hakim var buranın Allahım diyor neredeyse

SIRADAKİ HABER