banner47

Öldüren oyunla ilgili ailelere çok önemli uyarı

Çocuklarınızın kollarına dikkat edin!

Öldüren oyunla ilgili ailelere çok önemli uyarı
banner68
banner90

Koçarlı’da 14 yaşında intihar eden Raşit Çiftçi’nin ölümünün arkasında ‘Mavi Balina’ adlı internet oyunun olduğu ileri sürüldü. Daha önce de birçok çocuğun ölümüne neden olan oyun konusunda aileleri uyaran uzmanlar, çocukların intihar etmeden önce kendilerine zarar verdiğini, özellikle çocukların kollarında yara olup olmadığına dikkat edilmesini istedi.

Olay, Koçarlı'ya bağlı Bıyıklı Mahallesi’nde meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, henüz 14 yaşındaki Raşit Çiftçi feci şekilde canına kıydı. Evlerinin kapısına kemerle kendini asan çocuğu ailesi cansız halde buldu.

İhbar üzerine olay yerine jandarma ekipleri sevk edildi. Mavi Balina adlı internet oyununu oynadığı ileri sürülen Çiftçi’nin bu nedenle canına kıydığı iddia edildi. Çiftçi'nin ölümü, ailelerin korkulu rüyası halina gelen Mavi Balina oyununu bir kez daha gündeme taşıdı.

MAVİ BALİNA NEDİR?

Dünya çapında çok sayıda kişinin intiharına neden olmuş olabileceği belirtilen Mavi Balina oyununa katılan kişilerden, çoğu şiddet içeren 50 talimatı yerine getirmesi isteniyor.

50 günlük bir süreyi kapsayan bu komutlar arasında derin olmayacak şekliyle kol ve bacakların kesilmesi, belirli bir süre boyunca kimse ile görüşülmemesi, yüksek sesli olarak müzik dinlenilmesi gibi aşamalar yer alıyor.

50. günün sonunda ise kişiye son aşama olan "yüksekten atlayarak ya da kendini asarak" intihar etme komutu veriliyor.

"Mavi Balina" adlı oyunda yönetici konumunda olan kişilerin, kişisel bilgilerini ele geçirdikleri kurbanlarına şantaj da yaptığı bu şekilde oyunda kalmaya zorladıkları ifade ediliyor.

Uzmanlar özellikle çocukların kollarına dikkat edilmesini, bu sayede daha kötü sonuçların önlenebileceğini ifade ettti.

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2019, 09:21
banner81
YORUM EKLE
YORUMLAR
Aras inamlık
Aras inamlık - 6 ay Önce

iyi

banner80
SIRADAKİ HABER