banner47
r

Aydınlı doktora saldırı

Önce tehdit edildi, sonra hayatının şokunu yaşadı

Aydınlı doktora saldırı
banner68
banner108

Kuşadası Devlet Hastanesi’nde görev yapan bir doktora yapılanlar şok yaşattı. Hastanenin kantininde sigara içenlere uyarıda bulunan Dr. Seren Arpaz, önce tehdit edildi, daha sonra arabasının lastikleri parçalandı.

Kuşadası Devlet Hastanesi’nde görevli Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Seren Arpaz, hastanenin acil servisi önündeki kantinde sigara içen bir kişiyi sözlü olarak uyardı.

Yaşanan tartışmanın ardından kantinde bulunanlar tarafından tehdit edilen Dr. Arpaz’ın arabasının lastikleri parçalandı. Şikayet üzerine olay yerine gelen polis ekipleri soruşturma başlattı.

Türk Toraks Derneği ve Tütün Kontrolü Çalışma Grubu Yönetim Kurulu Üyesi olan Dr. Seren Arpaz için yapılan saldırıyı kınayan bir açıklama yapıldı.

KANTİN GÖREVLİLERİ YAPMIŞ

Türk Toraks Derneği Tütün Kontrolü Çalışma Grubu Başkanı Doç. Dr. Aslı Görek Dilektaşlı tarafından yazılı olarak yapılan açıklamada, olayın kantin görevlileri tarafından yapıldığının tespit edildiği ve adli kurumlara intikal ettiği belirtildi.

 Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Ocak 2015 tarihinde yayınlanan Başbakanlık genelgesi ile kamu kurum ve kuruluşlarının açık alanlarında tütün mamulü tüketimi kısıtlanmış olup, sadece toplam açık hava oranının yüzde 30’unu aşmayacak belirlenmiş bir alanda tütün mamulü tüketimine müsaade edilmektedir. Tütün kullanımı dünyada önlenebilir hastalık nedenleri arasında en önemlisidir ve erişkin ölümlerinin yüzde 10’undan sorumludur. Dünyada her yıl 7 milyon kişi sigaraya bağlı bir hastalıktan, 800 binden fazla insan da kendisi sigara içmediği halde başkalarının içtiği sigara dumanına maruz kaldığı için hayatını kaybetmektedir.”

“YAPILAN SALDIRI KABUL EDİLEMEZ"

Türk Toraks Derneği Merkez Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hasan Bayram ise “Türkiye, tütün kontrolündeki başarıları nedeniyle DSÖ tarafından ödüllendirilmiştir. Ancak 2012 yılından itibaren yasaklarda ihlallerin arttığını, denetimlerin aksadığını, tütün ürünleri kullanım oranlarının ve içim oranlarının arttığını ortaya koyan veriler mevcuttur. Sağlığı korumaya yönelik böyle başarılı bir uygulamanın kazanımlarını yitirmemek için, kanun uygulayıcılar başta olmak üzere toplumda yaşayan bütün bireylerin üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi gerekir. Oysa bu bilinçle, üstelik kanun karşısında da haklı olarak yasak ihlalini yapanlara yönelik uyarı gerçekleştirenlerin tehdit edilmesi ve mal ve can güvenliklerine saldırılması asla kabul edilemez. Çalışma Grubumuzun üyesi olan meslektaşımıza, yasak ihlali nedeniyle ilgili kişileri uyarma sorumluluğunu yerine getirdiği için gerçekleşen bu hain saldırıyı yapanları kınar, sorumlularının adli yollardan gereken cezayı alması için olayın takipçisi olduğumuzu kamuoyuna saygıyla duyururuz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2018, 13:54
YORUM EKLE
YORUMLAR
Bülent çelen
Bülent çelen - 2 yıl Önce

Doktora yapılan saldırıya kınıyorum

SIRADAKİ HABER